Potem ko se nezadržno približuje 23. oktober, dan, ko bomo v Sloveniji volili novega predsednika ali predsednico, smo na Maribor24 predstavili vseh sedem kandidatov, obenem pa jim posredovali vprašanja o prihodnosti Slovenije, viziji razvoja, ter predsedniški vlogi. Objavljamo odgovore na nekatere teme, ki so trenutno aktualne v slovenskem javnem prostoru.
Za ali proti?
Kandidatom in kandidatkam smo posredovali vprašanje, kakšno je njihovo mnenje o pomilostitvi kaznjencev, kar je ena od možnosti, ki jo lahko izkoristi predsednik.
Miha Kordiš, poslanec Levice, je ob tem dejal, da bi morali ločevati vrsto kriminala: “Ničelna toleranca do gospodarskega kriminala in goljufanja delavcev, prizanesljiva obravnava kriminala, porojenega iz socialne stiske.”
Milan Brglez, evropski poslanec iz stranke Socialnih demokratov, se do teme sicer ni opredelil: “Tu se bom v veliki meri naslonil predvsem na mnenja strokovnjakov.” Ginekologinja Sabina Senčar, ki kandidira s podporo stranke Resni.ca, pa v pristojnostih predsednika predvsem vidi “dodatno varovalko” : “Moje stališče je, da je omenjena pristojnost predsednika dodatna varovalka pri določenih, mejnih odločitvah sodne veje oblasti.“
Nataša Pirc Musar, pravnica, sicer pa neodvisna kandidatka, je mnenja, da je možnost pomilostitve “dobrina, ki je ne gre zanemariti”: “Menim, da je predsednikova možnost pomilostitve civilizacijska dobrina, ki je ne gre zanemariti, sploh glede na to, da se v postopku odločanja pridobi številna mnenja – tako od sodišča in tožilstva kot tudi na ravni storilca – o razmerah, v katerih živi oz. v katerih je živel pred prestajanjem kazni ipd. Sama sem pomilostitvam naklonjena po skrbni presoji njihove utemeljenosti s strani vseh deležnikov postopka.”
Anže Logar, poslanec državnega zbora in članu stranke SDS, na omenjenem področju ne vidi prostora za osebna stališča. “Tu je predsednik zavezan Zakonu o pomilostitvi in predlogu ministra ali ministrice za pravosodje, tako da veliko prostora za osebna stališča tu ni. Predvsem bi si želel, da bi naše pravosodje delovalo kvalitetno, da bi bilo zgled strokovnosti, zunanje in notranje neodvisnosti ter pravičnosti, izvajanje kazenskih sankcij pa proces resnične preobrazbe obsojenih,” je dejal.
Kočevski župan Vladimir Prebilič pa v pomilostitvah vidi “možnost popravka”. “Tudi najboljši sodni sistemi lahko storijo napake in pomilostitev v tem kontekstu vidim kot možnost popravka. Menim, da je prav, da ima predsednik možnost pomilostitve, kot nek demokratični standard večine predsednikov. Pomembno je seveda tudi, o kakšnem zločinu se pogovarjamo – ko gre za najhujše zločine je treba biti zelo konzervativen,” je dejal.
Janez Cigler Kralj, predstavnik NSi, pa je izpostavil možnost ponovne vključitve kaznjencev v družbo: “Del splošne kaznovalne politike more biti gotovo usmerjen tudi k vnovičnem vključevanju kaznovanih v družbo. Del tega načela je tudi možnost pomilostitve kaznjencev s strani predsednika republike. Pri izvrševanju tega instituta bi bil kot predsednik izjemno previden. Pošteno je, da vsak odsluži pravično dodeljeno kazen. Nastane lahko vtis privilegirane obravnave pomiloščenih oseb. Za pomilostitev konkretne osebe bi morale biti izpolnjene izredne okoliščine, ki jih sam povezujem predvsem z zagotavljanjem vrednote človekovega dostojanstva.”