Pri mariborskem spletnem mediju Maribor24.si smo, v okviru predvolilne vsebine »Vidim Maribor«, pripravili sklop vprašanj kandidatom za mariborskega župana. Kandidati vsak dan odgovarjajo na eno vprašanje.
Bralke in bralce pozivamo, da posredujejo predloge za vprašanja kandidatom na [email protected].
Vidim Maribor (3): Predlog za rešitev obnove zahodne tribune Ljudskega vrta?
Dragan Bosnič – ZaaB
Nogometaši so svojo nalogo opravili odlično, na vrsti je lastnik stadiona, ki naj obnovi tribuno, saj zaračunava najemnino za stadion. Če tega ni sposoben, naj stadion prepusti NK Mariboru in ta naj poskrbi za stadion, namesto, da plačuje najemnino nesposobnemu lastniku.
Bernard Memon – Nsi
K obnovi zahodne tribune je potrebno pristopiti nemudoma. Objekt je na meji varnostnih standardov in standardov UEFA. Menim, da se je potrebno držati Identifikacije investicijskega projekta iz leta 2013, kjer je investicija zasnovana na javno-zasebnem partnerstvu. Projekt je lahko zagotovo tržno zanimiv za zasebnega investitorja, zato je prava rešitev javno-zasebno partnerstvo – za projekt vrednosti 8,3 mio eur. Potrebno pa je čim prej začeti tudi z izgradnjo parkirišč pri stadionu in izgradnjo vadbenih površin.
Peter Tomaž Dobrila – Solidarnost
Z javno-zasebnim partnerstvo med Mestno občino Maribor in NK Maribor ter z udeležbo javnih in zasebnih podjetij pri financiranju obnove.
Stojan Auer – LPR
Mesto Maribor bi moralo že letos v proračunu zagotoviti potrebna sredstva (min 10% od investicije) in se na podlagi pripravljene dokumentacije prijaviti na razpoložljive razpise. Župan Fištravec je predlog DIP-a, ki ga je lani predložil Alojz Križman, obrnil na glavo in v letošnjem proračunu zagotovil zgolj 30.000 evrov, pa še ti bodo “spuhteli” v zrak, kajti četudi statične meritve pokažejo ustreznost, to ne reši problema zahtev Uefe.
Dr. Andrej Fištravec – Neodvisna lista župana Andreja Fištravca
Projekt obnove se je že začel. Mestni svet je sprejel dokument, ki izraža javni interes za obnovo in tudi daje oceno stroškov (DIIP). Sedaj se dela statična presoja objekta, glavni problem pri obnovi pa je seveda denar, saj so občinske finance v resnično nezavidljivem stanju in si občina samostojnega financiranja obnove, kar izhaja tudi iz DIIP-a, v tem trenutku ne more privoščiti. Cena obnove celotne zahodne tribune po varianti iz Dokumenta Identifikacije Investicijskega projekta (DIIP) znaša brez DDV 6.796.073,36 EUR (Priložen DIIP, in RRP list). Letos oz. sedaj se izvaja pregled nosilnih konstrukcij stare tribune in dela celovita statična analiza objekta, ki bo podala smernice za nadaljnjo obnovo. Statična analiza objekta, ki bo dokončana v kratkem, bo pokazala stanje objekta in zahteve za najnujnejše ukrepe na objektu in smernice za nadaljnjo obnovo.
O (tozadevni finančni) problematiki se bo župan dr. Andrej Fištravec pogovarjal tudi z mandatarjem Mirom Cerarjem, s katerim se želi sestati, v ta namen mu je poslal tudi nekaj vabil, nazadnje konec minulega tedna.
Metod Dolinšek – SD
Projekt Mladi Šport je zasnovan kot projekt izgradnje pogojev za nadaljnji razvoj športnega potenciala mladih. Vzpostavili bomo pogoje za kakovostno športno vzgojo otrok in mladih v različnih športnih disciplinah in športnim klubom zagotovili učinkovito podporo mesta za doseganje vrhunskih rezultatov pri športnem razvoju otrok in mladine. Vzpostavljeni pa bodo tudi pogoji za organizacijo in izvedbo srečanj mladih športnikov v obliki športnih taborov, revialnih tekmovanj, ki jih je v mestu že veliko, potenciali za razvoj pa se še vedno precej neizkoriščeni. Mladi pa v tem starostnem obdobju poleg kvalitetne športne vadbe, potrebujejo tudi izobraževanje. Njihova uspešna športna kariera je namreč še vedno precej oddaljena želja in le nekaj posameznikov se razvije v vrhunske športnike. Izobraževalni sistem v Mariboru nudi tudi to, saj že delujejo športni oddelki na srednjih šolah. Potrebno pa je poskrbeti tudi za uspešno integracijo mladih od drugod v družbo, za kar bodo poskrbele nevladne, predvsem mladinske, organizacije. Mesto bo začelo nov investicijski ciklus v športno in spremljevalno infrastrukturo, ki je potrebna za vzpostavitev pogojev za delo, podpiralo in stimuliralo bo prenos znanja in izkušenj, ter s pomočjo evropskih finančnih virov in proračuna zagotovilo del sredstev za delovanje projekta. Del tega investicijskega cikla je tudi projekt obnove zahodne tribune Ljudskega vrta in nova večnamenska športna dvorana za dvoranske športe, da zadovoljimo obstoječe potrebe po tovrstni infrastrukturi. Vrednost projekta 10 mio € za infrastrukturni del, ter 1 mio evrov za podporne dejavnosti. Viri sredstev so evropska kohezijska sredstva, sredstva državnega proračuna, zasebna sredstva in sredstva proračuna MOM. Rok izvedbe od 2016 do 2020.
Volitve 2018