Še dobro, da je nehalo deževati. In še bolje, da je imel Grega Sorčan, vratar Domžal, res slab dan. Najbolje pa je, da ima Maribor dovolj širok kader. In trenerja, ki raje kaj spremeni, kot da bi trmasto vztrajal. Maribor je iz Domžal odnesel točko (3:3), ki je zaradi uspešnega lovljenja zaostanka dišala po zmagi. Ampak ko je nato zvečer Olimpija slavila v Kopru (1:2) in prišla vijoličastim le še na točko zaostanka, je remi spomnil tudi na napake. »Ne samo dva različna polčasa, kot da bi šlo za dve različni tekmi,« je priznal tudi trener Mauro Camoranesi.

Veselilo ga je, da je moštvo dobro reagiralo po zaostanku s 3:1 ob polčasu. Ampak ni pa več skrival, da jih napake v obrambi stanejo. Dvojno. »Žal mi je, ker igramo dobro, ampak z napakami pri zadetkih porabimo dvojno energijo

1. Širok kader je nadoknadil napake

Ob polčasu je vse skupaj delovalo zelo klavrno. Tri napake, ena nepozorna in dve nespametni, so v hudem nalivu spravile vijoličaste vsaj v zaostanek, če ne v zadrego. Saj so jim Domžalčani zabili tri gole že jeseni v Ljudskem vrtu, ampak ne do polčasa. In nikdar niso pobegnili za dva gola. In tisto tekmo so vijoličasti ob koncu dobili (4:3).

Zelo slab prvi polčas, prepoceni smo prejemali zadetke. Nismo si ustvarjali priložnosti, bili smo v nekem krču. Drugi polčas zelo dober, z malo sreče in mirnosti v napadu bi celo lahko zmagali.

»Zelo slab prvi polčas, prepoceni smo prejemali zadetke. Nismo si ustvarjali priložnosti, bili smo v nekem krču. Drugi polčas zelo dober, z malo sreče in mirnosti v napadu bi celo lahko zmagali,« je odkrito ocenil Rok Kronaveter. Remi je označil za realen, visoko število golov pa kot posledica želje po odprtem nogometu. »Danes so Domžale šle res na vse že od začetka. Bolje je pa to za gledalce kot za trenerje.«

2. Kolmanič naivno, Koblar zelo nonšalantno

Kronaveter je vedel, o čem govori. Po prvem golu Domžal je z rokami na bokih le gledal v tla. Slučaj. Se zgodi. Nogomet, kakor je temu rekel Camoranesi. Žoga ga je pač zadela, strel Zenija Husmanija je bil dovolj močen, da je Ažbe Jug samo lahko pogledal. Nemočno. Toda preostala dva zadetka sta bila posledica individualnih napak.

Žan Kolmanič, ki je toliko pokazal jeseni, da je Mitja Viler odšel v Koper, je ravnal, milo rečeno, nespametno. Pa naivno in nespretno.

Žan Kolmanič, ki je toliko pokazal jeseni, da je Mitja Viler odšel v Koper, je ravnal, milo rečeno, nespametno. Pa naivno in nespretno. Andraž Žinić ga je resda preigral, toda bil je v pravzaprav že izgubljeni situaciji. Kolmanič bi moral bolje ravnati. Umirjeno, trezno. Sploh glede nato, da je Jug dober vratar, toda enajstmetrovke za zdaj res redko ubrani.

Toda to ni bilo nič v primerjavi s tretjim golom. Od Blaža Vrhovca se pričakuje več. Dovolj dolgo je ne le v Mariboru, temveč nasploh v slovenskem nogometu, v prvi ligi, na našem najvišjem nivoju. Saj se tudi to zgodi, dolga žoga je bila, močna podaja. Ampak čez skoraj pol igrišča. Vrhovec je bil zadnji mož, za hrbet mu je vtekel Tamar Svetlin. In reakcija je bila uborna. Podajo je slabo ocenil, Svetlin je dobil smrtno priložnost, pomeril čez Juga in žogo spravil v blato pred gol.

Reakcija Luke Koblarja je bilo pa točno tisto, o čemer je govoril pred novim letom športni direktor Bogatinov. Da želi več profesionalizma od mladega branilca. Kar je storil, je bilo podcenjevanje. Namesto da bi močno izbil žogo, še preden je Matej Jug karkoli zapiskal, se je žoge komaj dotaknil. Z levo zunanjo. Nonšalantno. V Daria Kolobarića, o katerem sta dan pred tekmo izbrane besede našla Camoranesi in Jug.

Da si je priložnost zaslužil, je napovedal Camoranesi, ki nima težav z menjavanjem igralcev. Se pa vidi razlika med Koblarjem in Kolmaničem, ki sta zgolj leto narazen. Kolmanič je svojo napako popravil z dvema asistencama in enim zelo resnim strelom. Koblar pa je pripomogel še najbolj tako, da je odšel iz igre.

3. (Naj)boljša tekma Alexandra Cretuja

Dal je dva gola. Toliko kot poprej na 87 tekmah. Skupaj. Ni čudno, da se je veselil… Po svoje. No, saj pri golu za 3:3 bi bilo veselje skoraj pretirano, ko pa je Sorčan tako nerodno posredoval, da mu je žoga padla v gol. Romun, zaradi katerega je Bogatinov ob začetku priprav, na katere je zamudil, govoril tudi o »fake news«.

Alex je pač takšen karakter, ne zadeva dostikrat, morda niti ne ve, kako bi proslavil gol.

»Alex je pač takšen karakter, ne zadeva dostikrat, morda niti ne ve, kako bi proslavil gol,« se je smejalo tudi Kronavetru, s katerim sta igrala že v Olimpiji. »Ampak odigral je res morda celo najboljšo tekmo, odkar je v Mariboru. Dobival je duele, zabil, ena boljših tekem. V ekipi se najdejo različni karakterji, dobro je, da je mešanica vsega.«

Cretu je vmes jeseni prišel vse do romunske reprezentance, pa čeprav v zgoščeni konkurenci sredine igrišča ni bil nujno stalen član Camoranesijeve postave. Muhast, nepredvidljiv, svojeglav. Včasih mu to ne gre najbolj na roko, tokrat pa je spomnil na tistega strelca gola v podaljšku v Stockholmu, ki je »pač šel naprej malo pogledat’«.

4. Ključno? Obramba Juga in sprememba sistema

Dva momenta sta bila ključna za preobrat. Prvi je bil obramba Ažbeta Juga, ko je močen strel Senijada Ibričića odbil v kot. Jug je na koncu vedno tam, kadar obramba pred njim ne zmore več. Drugi ključen trenutek pa je bila menjava. Ne le poimenska, temveč sistemska. Camoranesi je iz igre vzel Koblarja in vanjo poslal Jana Repasa. S tem sta vlogo štoperja prevzela Aleks Pihler in Špiro Peričić, medtem ko sta se bočna Felipe Santos in Kolmanič pomaknila nižje. Iz 3-4-3 v 4-2-3-1.

Delovalo je. Zelo. »To je karakteristika, ki odlikuje ekipo. Ko smo dodali igralca v zvezno vrsto, je zgledalo drugače,« je veselilo tudi trenerja. Repas pač vnese več dinamike, prožnosti in sigurnosti. Več se je sicer pričakovalo od nevdnega Jana Mlakarja, toda tako ali tako to ni bila tekma za igralce bližje golu. Pa čeprav je drugi gol zabil Rudi Požeg Vancaš. Z glavo. Kar vse pove o neodločnosti Sorčana. In o tem, kako dobro nacilja igralce Kolmanič.

Se je morda Camoranesi uštel, da je proti tako odprtim Domžalam, na takšnem igrišču stavil na preverjen sistem? Bo večkrat raje poskusil s štirimi v zadnji vrsti? »Odvisno bo tudi od nasprotnika, ampak danes je bilo opazno, da so tekmeci postali utrujeni in smo z novimi rešitvami pridobili več svežine in kreative.«

Žal mi je, ker igramo dobro, ampak z napakami pri zadetkih porabimo dvojno energijo. Pri teh treh situacijah se res nismo dobro odzvali, sicer pa nismo dovolili toliko situacij nasprotniku. Škoda, ker ob treh golih obrambni del zgleda slabše.

Še vedno pa glavne možnosti za napredek vidi predvsem v obrambi. 26 prejetih golov na 20 tekmah je ogromno. »Glavni nauk naj bo, da v prvem polčasu ne podarimo toliko, da potem lovimo v drugem polčasu. Žal mi je, ker igramo dobro, ampak z napakami pri zadetkih porabimo dvojno energijo. Pri teh treh situacijah se res nismo dobro odzvali, sicer pa nismo dovolili toliko situacij nasprotniku. Škoda, ker ob treh golih obrambni del zgleda slabše

5. Koronavirus? Kakšen koronavirus?

Čeprav je Mariboru zmanjkalo idej, pa tudi sape za finiš tekme, kjer so bile Domžale, če že, bližje zmagi, je bil Camoranesi glede na vse okužbe s koronavirusom zadovoljen. Še več kot le zadovoljen. »Glede nato, kar smo videli, kdo bi sploh pomislil, da je bil koronavirus v naši ekipi! Dobro smo oddelali priprave in smo v dobri podobi, kot smo tudi napovedali.«

Glede nato, kar smo videli, kdo bi sploh pomislil, da je bil koronavirus v naši ekipi! Dobro smo oddelali priprave in smo v dobri podobi, kot smo tudi napovedali.

Še v Turčiji je denimo Kronaveter lovil sapo, ko se je vrnil za pol ure. Tokrat je dobil dobro uro igre. »Mogoče je bilo malo težje zaradi igrišča. Kakšen teden ali dva bom potreboval, da pridem v optimalno pripravljenost. Ampak vsi se vračamo, se pa vidi, da lahko igralci spremenijo potek tekme. Imamo širok kader in to nas veseli.«

Maribor bo že v soboto prvo od dveh zaporednih domačih tekem v Ljudskem vrtu. Prihaja Bravo (17.15), po odsluženi kazni zaradi kartonov se v obrambo vrača Ilija Martinović, bo pa zato iz istega razloga počival Kronaveter. Treningom sta se priključila tudi Gregor Bajde in Amir Dervišević. »S tekmami bomo prišli tudi do tekmovalnega ritma,« zagotavlja Camoranesi.

Kronaveter: »Normalno, da bi želel ostati«

Rok Kronaveter je med tistimi, ki jim po koncu sezone poteče pogodba. »Normalno, da bi želel ostati. Ampak to je odločitev uprave. Ni neke nervoze, ker sem v življenju dal marsikaj skozi in se s tem preveč ne obremenjujem. Bomo videli, verjetno bomo počasi sedli za mizo in bomo videli, kako naprej.«