Na voljo 2,4 milijona evrov za start up podjetja
Včeraj, v četrtek, 11. 9. 2014 je v Mariboru potekala predstavitev razpisov SK50 in SK200. V razpisu SK50 je na voljo milijon evrov sredstev, kar pomeni, da je lahko izbranih največ 20 podjetij, ki bodo za zagon in realizacijo svoje ideje prejela vsaka po 50 000 €. V razpisu SK200 je na voljo 1,4 milijona evrov za 7 izbranih podjetij, od katerih bo vsako dobilo 70 000 €. SK50 je namenjen podjetjem, ki so na začetku svoje poti, SK200 pa tistim, ki so svojo idejo že razvile v določeni meri in potrebuje sredstva za nadaljnji razvoj in preboj v globalno konkurenco. »Če podjetje rabi denar, znanje in mentorje, je to razlog za sodelovanje,« še doda Urban Lapajne (Tovarna podjemov, podjetniški inkubator UM in Iniciativa Start:up Slovenija).
Vsa sredstva so javna, na voljo pa niso kot subvencije, ampak SK50 kot konvertibilno posojilo in SK200 kot javna lastniška investicija, kjer država (Slovenski podjetniški sklad) dobi določen delež v podjetju (od 6-12%).
Zbrane je nagovoril tudi prof. dr. Zdravko KAČIČ, prorektor za finančne zadeve Univerze v Mariboru, ki je izpostavil pomen »vztrajnosti in trdega dela« za vsakega, ki se poda v podjetniške vode in skuša uresničiti svojo idejo in vizijo.
Vsa sredstva so javna, na voljo pa niso kot subvencije, ampak SK50 kot konvertibilno posojilo in SK200 kot javna lastniška investicija, kjer država (Slovenski podjetniški sklad) dobi določen delež v podjetju (od 6-12%). Ta delež je možno kadarkoli izplačati (če pride do tega) s 5% obrestno mero, vendar najkasneje do leta 2020.
Potencial hitre rasti v globalnem smislu je ključni
V predselekcijski fazi bo 42 podjetnikov (navedeni so na spletni strani startup.si) ocenjevalo vse prispele vloge do 15. 9. 2014, kjer bo možno pridobiti 40 točk, nadaljnjih 60 točk pa v drugi fazi, za katero je rok za oddajo 10. 10. 2014 za SK 50 in 17. 10. 2014 za SK200. »Podjetniki bodo vsem prijavljenim znali zastaviti prava vprašanja,« pove Lapajne ob razlagi, zakaj je predselekcijska faza pomembna.
SK50 in SK200 sta sicer dolgoročna projekta, naslednji razpis se bo ponovil v začetku leta 2015, v načrtu pa je, da bi razpisa bila vsaj 2x na leto: »Ta izvedba je na nek način pilotna, kar pomeni, da se bomo tudi mi nekaj naučili ter z določenimi prilagoditvami naredili nov razpis,« doda Lapajne.
Več vprašanj in zanimanja je za SK50, vendar tudi za SK200 . Koliko prijav bo na oba razpisa, bo znano v naslednjem tednu, pri izboru pa bo pomembno, da »ima ideja potencial hitre rasti z globalnim ciljem«.
»V določeni fazi podjetja je ključna hitrost, za hitrost pa sta potrebna znanje in kapital,« na vprašanje, zakaj bi se nekdo podjetje, ki že ustvarja prihodek prijavilo na SK200, odgovarja Lapajne.
Na koncu je z vsemi zbranimi poklepetala tudi mariborska ekipa Adora, ki beleži podobne začetke in je tako primer dobre prakse za start up ekipe.
Rok za prijavo v predselekcijo, ki lahko prinese dodatne točke ter kakovostni feedback, je 15. september na spletni strani www.startup.si