Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je na današnji tiskovni konferenci opozoril, da je epidemiološko stanje skrajno resno. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov so že morali znižati. Vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov pričakujejo 24. novembra, ko naj bi bilo zasedenih več kot 250 intenzivnih postelj, poroča STA.
V zadnjem tednu je bilo v povprečju sprejetih skoraj 100 bolnikov dnevno, odpuščenih 50, umrlo jih je v povprečju 12 na dan. V tem tednu je v bolnišnicah 240 bolnikov več kot pred enim tednom.
Prej 4 medicinske sestre na bolnika dnevno, zdaj le še 2
Glede na napovedni model Instituta Jožefa Stefan, ki se je po besedah Vindišarja v času epidemije izkazal kot izjemno natančen, bo vrh zasedenosti intenzivnih oddelkov okoli 24. novembra, in sicer nad 250 bolniškimi posteljami. Danes so skupne intenzivne kapacitete povečali za dve postelji na 213 postelj, je povedal.
Trenutno je na intenzivnih oddelkih hospitaliziranih 193 covidnih bolnikov.
Standarde za oskrbo intenzivnih bolnikov, ki so 24 ur na dan popolnoma odvisni od zdravstvene oskrbe, so zaradi visokega števila bolnikov že morali znižati, je opozoril Vindišar. Pred epidemijo je bil standard okoli štiri medicinske sestre na bolnika dnevno, danes pa so ta standard spustili že skoraj pod dve.
Vindišar: Razliko med navadnimi in intenzivnimi posteljami vam želim predstaviti tudi z nekaj fotografijami. Na intenzivni terapiji je pacient v umetni komi, priključen na številne aparate, 24 ur na dan popolnoma odvisen od nege, zdravstvenega osebja. pic.twitter.com/PlpXlCsCE4
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) November 9, 2021
Prerazporejali bodo tako kader kot opremo
Po Vindišarjevih besedah bodo lahko le s koordinacijo in mobilizacijo celotnega zdravstvenega sistema, torej javnih zdravstvenih zavodov, koncesionarjev in zasebnikov, na operativni ravni usklajeno, lažje razporejali kader in po potrebi tudi opremo. Spomnil je, da je minister za zdravje Janez Poklukar imenoval koordinatorje za posamezna področja. Pripravljajo tudi sezname kadrov, ki bodo na voljo za razporejanje med posameznimi izvajalci, poroča STA.
“Ob teh številkah se mora vsak posameznik ta trenutek ustaviti in zamisliti. Si predstavljate, da ste lahko čez en teden vi ali vaš sorodnik tisti bolnik, ki bo moral na zdravljenje v tujino, ali pa vaš sorodnik? Zaradi preobremenjenosti zdravstva je stotinam bolnikom odpovedana nujna operacija ali zdravljenje kakšne druge bolezni. To je nesprejemljivo, predvsem zato, ker lahko vsak posameznik s svojim odgovornim ravnanjem pomaga to preprečiti,” je še poudaril Vindišar.