Epidemija koronavirusa je združila največji slovenski medijski hiši Televizijo Slovenija in Pop TV. Sinoči, 11. novembra, je bila tako na prvem programu nacionalke kot največji komercialni televiziji predvajana skupna oddaja obeh televizij Skupaj naprej, ki je trajala dve uri.
Zgodovinsko, prvič se je zgodilo, da sta televiziji stopili skupaj in hkrati prenašali isto oddajo. Voditeljici sta bili Erika Žnidaršič (Televizija Slovenija) in Maja Sodja (Pop TV). Vprašanje oddaje je bilo, kot so napovedali, zakaj se Slovenija s to boleznijo tako neuspešno bori. Želja oddaje pa je bila, da ni želela razdvajati in v kateri ni bilo prostora za prepire. Nosila pa je enotno sporočilo – da smo vsi na istem čolnu.
Ste si oddajo, v kateri je potekala po naši oceni debata umirjeno, ogledali? Kako se je zdela vam? Ste kaj ali koga pogrešali? Kaj je bila dobra plat oddaje? Kaj bi si še želeli?
Šest gostov
Tema oddaje je bila epidemija covida-19 s socialnega, zdravstvenega, ekonomskega in družbenega vidika. Medija sta želela podati najširšo možno sliko o epidemiji skupaj s šesterico gostov, ki so z virusom povezani bodisi strokovno bodisi osebno.
Gostje so bili ekonomist Mojmir Mrak, filozofinja Alenka Zupančič, strokovnjakinja za protokol Ksenija Benedetti, epidemiolog Mario Fafangel, predsednik Uefe Aleksander Čeferin in antropolog Dan Podjed, iz Rima pa se jim je pridružil tudi dopisnik RTV Slovenija Janko Petrovec. Prispevke v oddaji so pripravljali novinarji obeh televizij.
Besedo so, kot so povzeli na 24ur.com, po 20 mesecih epidemije dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj.
Nekaj izjav iz oddaje
Fafangel: »Ljudje smo na dveh bregovih, do teh položajev smo prišli na podlagi emocij. Cepljenje je rešitev, prav tako ukrepi, ki so enaki, kot so bili na začetku. Pojdimo nazaj na osnove.«
Podjed: »Danci so se res sprostili, ukrepi se sicer zdaj spet zaostrujejo, ampak pred tem so veseljačili. Danska in države so potrebovale nek odklop, ko so se lahko sprostile. V Sloveniji smo pa zelo “razglašeni”. Namesto simfonije igramo neko kakofonijo.«
Čeferin: »Končno se moramo začeti pogovarjati, poslušati, se zavedati, da če nekdo misli drugače, ne pomeni, da je moj sovražnik. To podpihujejo predvsem politiki.«
Benedetti: »Vsak človek mora sam pri sebi začeti razmišljati o skupnosti, ne le o sebi. Svoje misli moramo usmeriti v skupnost.«
Mrak: »Smo v situaciji, kjer se med seboj ne pogovarjamo in ne slišimo. Če nisi moj, si moj nasprotnik. To ne omogoča diskusije o osnovnih stvareh, kaj šele o razvoju.«
Zupančič: »Če se ozremo na začetek pandemije, je nastopila z nastopom nove vlade. Začela se je nekakšna vojaška demokracija, na drugi strani pa smo imeli slike zagorelih frajerjev, kako so sklenili dober biznis. Imeli smo torej vojno in biznis. Marsikaj je povzročilo ta razkol, istočasno pa se je covid popolnoma zlil v neko razjedajočo spojino s to vlado. Postalo je nerazločljivo. Ko ljudje začnejo enačiti protestiranje ukrepom za protest proti vladi, pridemo v to nezavidljivo situacijo, ko drug drugega držimo za talca,”