Najvišja točka v Sloveniji je seveda Triglav. A če ste se v šoli naučili, da v višino meri 2.864 metrov, boste morali svoje znanje zdaj nekoliko posodobiti. Na Geodetski upravi Republike Slovenije (GURS) so namreč povedali: “Glede na zadnjo določitev ob posodobitvi državnega višinskega sistema je njegova višina 2.863,65 metra.”
Na vrhu Triglava je državna geodetska oziroma trigonometrična točka.
Leta 2016 so geodeti na vrhu Triglava namerili 34 centimetrov manj kot ob zadnji meritvi, ki so jo opravili leta 1985. Kar pa seveda ne pomeni, da se je Triglav znižal, le meritve so zaradi sodobnejše opreme bolj natančne kot nekoč.
Imamo še en Triglav, ta je pod vodo
Na GURS so povedali, da je najnižjo točko Slovenije na kopnem težko določiti: “Določena območja so pod srednjo gladino morja, na primer v Sečoveljskih solinah, imajo torej negativno višino. Najgloblja točka slovenskega morja pa se imenuje podvodni Triglav in je na globini 38,4 metra. Najgloblja slovenska točka se nahaja dobrih 300 metrov od rta Madona v Piranu.”
Najgloblja točka slovenskega morja je od leta 2000 obeležena z dve in pol toni težko protitankovsko piramido. Označena je z belo okroglo bojo, na kateri piše ‘Najgloblja točka’.
Na GURS so opomnili še, da globin pod morjem ne merijo od srednjega nivoja morja navzdol: “Izhodišče za merjenje globin (tule zajemimo sapo) je ‘gladina srednje nižje nizke vode živih morskih men’, ki je ob obali slovenskega morja približno 70 centimetrov pod srednjo gladino morja. ‘Višina’ najgloblje točke v Sloveniji torej ni minus 38,4 metra, ampak minus 39,1 metra.”
Leta 2018 je takrat 18-letna Mojca Haberman iz Vuzenice kot prva Slovenka v enem dnevu osvojila tako najvišjo kot najnižjo točko Slovenije. Najprej je zjutraj s Kredarice osvojila Triglav, popoldan pa se je z monoplavutjo potopila še do najnižje točke v državi.