Pridružil se je kolegom na covidni intenzivni enoti. Zdravstvenim delavcem bo po najboljših močeh na terenu pomagal tudi v prihodnje. Minister je dopoldne sprva imel operativne video sestanke glede nadaljnje mobilizacije kadra v zdravstvu, med drugim s predstavniki Rdečega križa in civilne zaščite. Nato je obiskal UKC Ljubljana, kjer so skupaj z vodstvom ocenili stanje, so zapisali na ministrstvu.

Tam je minister svojim kolegom zdravnikom tudi pomagal pri delu na oddelku intenzivne terapije. Na zdravstvenem ministrstvu so za STA ob tem pojasnili, da bo minister po svojih najboljših močeh tudi v prihodnjih dneh na terenu pomagal zdravstvenim delavcem, kolikor mu bodo to dopuščale njegove siceršnje obveznosti.

Ob tem je Poklukar pozval vse, ki so ustrezno usposobljeni, da pridejo pomagat. “Javijo se lahko preko združenj ali v bolnišnice, kjer so že imenovani covidni koordinatorji za kadre,” so pojasnili na ministrstvu.

Prostovoljci Rdečega križa naslednji teden na covidnih oddelkih

Prostovoljci Rdečega križa Slovenije (RKS) bodo delo na covidnih oddelkih začeli v naslednjem tednu, so v RKS pojasnili za STA. Trenutno je za odziv pripravljenih 124 bolničarjev, a se lahko stanje dnevno spreminja, saj imajo tudi sami težave z obolevanjem.

Aktivacija bolničarjev, ki so del sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, je po navedbah RKS v usklajevanju. “Mi pa smo pripravljeni, saj so naši prostovoljci že pokazali srčnost in pripravljenost pomagati, ko je to treba in za to obstaja zakonska podlaga,” so poudarili.

Prostovoljci bodo pomagali tam, kjer so potrebe največje. “Trenutno so to Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana in UKC Maribor ter Splošna bolnišnica Jesenice, a tudi to se dnevno spreminja,” so pojasnili.

Minister za zdravstvo Janez Poklukar je v četrtek povedal, da se za pomoč v covidnih bolnišnicah dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko. Razmere v bolnišnicah so zaradi večanja števila covidnih bolnikov namreč zelo zaostrene.

Bolničarji ekip prve pomoči rdečega križa so v bolnišnicah in drugje pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije covida-19. Takoj po sprejemu uredbe o kontroli vstopa v državo 11. marca lani so začeli meriti temperaturo pri potnikih na meji z Italijo in pozneje tudi z Avstrijo. Skupaj je bilo na meji 249 članov ekip prve pomoči RKS, ki so opravili 7055 delovnih ur.

12 članov ekip prve pomoči je pomagalo pri oskrbi varovancev v Domu starejših občanov Metlika, ki so skupaj opravili 400 delovnih ur. V drugem valu epidemije se je 155 prostovoljnih bolničarjev iz ekip prve pomoči RKS 240 dni na covidnih oddelkih bolnišnic in domov starostnikov vključevalo v potrebne procese dela za obvladovanje trenutnih razmer.

“V času, ko so bile medicinske vrste najbolj okrnjene zaradi okužb, so prostovoljni bolničarji omogočili potrebno bolnišnično oskrbo in izvajanje kontrole vstopa na vhodih v zdravstvene ustanove,” so sporočili iz RKS.

Poleg bolničarjev pa je v drugem in tretjem valu epidemije kar 25.363 prostovoljcev ter zaposlenih v območnih združenjih rdečega križa izvajalo številne druge naloge, ki jih še vedno izvajajo.