Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je za STA povedal, da pripravljajo regijski seznam razpoložljivih kadrov za pomoč v covidnih bolnišnicah. Opozarja pa na obremenjenost zdravnikov na primarju in morebitne težave s plačili zdravstvene blagajne ob neizvajanju lastnih nalog.

Odziv zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov naj bi bil znan kmalu.

Po Dovnikovih besedah so se z ministrstvom za zdravje za pripravo regijskih seznamov dogovorili na prvem koordinacijskem sestanku: “Prav tako bomo poskušali zbrati podatke o kompetencah posameznika in terminih, kdaj bi posameznik lahko dodatno delal. Gre za kompleksno usklajevanje zbiranja podatkov in nato razporejanje po posameznih deloviščih. Potreben je vsak, ki zmore dodatne obremenitve.”

Odziva bo morda manj, kot bi si želeli

“Obremenitve nas, ki smo del javne zdravstvene mreže na primarju (splošni in družinski zdravniki, pediatri, ginekologi) so v tem času enormne,” je ob tem opomnil Dovnik. Kot je pojasnil, sam v primarni ambulanti deluje 20 let in česa podobnega letošnji pojavnosti akutnih bolezni še ni videl. Ocenil je sicer, da bo odziva na prošnjo ministrstva morda manj, kot bi si ga želel sam.

Na ministrstvu za zdravje so z namenom zagotavljanja zdravstvenega kadra tudi koncesionarje na regijskih nivojih pozvali, naj svoj kader napotijo v covidne bolnišnice.

Dovnik je opozoril še, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v preteklem letu “ni imel razumevanja ob težavah z realizacijo pogodbenih obveznosti”. Dodal je: “Če nehamo delati, storitve ne bodo opravljene. In neopravljenega dela ZZZS ne plača, kot ne plača, če ga opravimo več, kot je zapisano v pogodbi.”