Danes, 3. novembra 2021, so na tiskovni konferenci predstavili aktualno stanje glede covida-19. Uvodoma so poudarili, da so epidemiološke razmere v državi zelo resne. Največja žarišča novih okužb so trenutno v Celju, Kopru, Kranju, Brežicah, Ljubljani, Mariboru, Trbovljah, Radovljici, Novi Gorici in Ajdovščini. V boju z epidemije še naprej ključno ostaja cepljenje, so dodali.

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović je dejala, da je leto 2021 v primerjavi z letom 2020 prineslo dve bistveni spremembi:Dočakali smo učinkovita in varna, cepiva, obenem pa so se začele širiti bolj kužne različice virusa, najprej alfa in nato delta. Ta je kužna kot vodene koze, ki so zelo kužna bolezen, v otroški dobi zajamejo 90, 95 odstotkov prebivalstva.”

Beovićeva je dejala, da je delta različica nekoliko spremenila naše možnosti obvladovanja epidemije s cepivi: “Zelo dobro se je pri vseh cepivih ohranila učinkovitost v preprečevanju hudih potekov in smrti, zlasti vektorska cepiva pa slabše ščitijo pred okužbo.”

Zaščitni učinek cepiva s časom upada

Posvetovalna skupina za cepljenje je prejšnji teden predlagala nekaj sprememb glede uporabe tretjega odmerka cepiva. Beovićeva je razložila, da tretji odmerek uporabljamo na dva načina: “Dodatni odmerek uporabljamo pri bolnikih, pri katerih se pričakuje, da po osnovnem cepljenju ni prišlo do zadostne zaščite zaradi hude imunske oslabelosti. Drug način uporabe tretjega odmerka je kot poživitveni odmerek. Tega uporabljamo zaradi postopnega upadanja zaščitnega učinka cepiva s časom.”

Do danes je bilo s tretjim, poživitvenim odmerkom cepiva proti koronavirusu v Sloveniji cepljenih 51.530 oseb.

V Sloveniji poživitveni odmerek cepiva posebej priporočajo 50 let in več starim ljudem, ranljivim kroničnim bolnikom, stanovalcem domov za starejše in drugih socialnovarstvenih zavodov, družinskim članom imunsko oslabljenih oseb in ranljivih kroničnih bolnikov, osebam z večjo poklicno izpostavljenostjo in osebam, ki so bile cepljene z vektorskima cepivoma.

Osebe, ki so dokazano prebolele covid-19 in so bile polno cepljene, poživitvenega odmerka ne potrebujejo.

Presledek je odvisen od vrste cepiva

Po besedah Beovićeve je priporočen presledek med osnovnim cepljenjem, ki je bilo opravljeno z mRNA cepivi ali kot »mešana shema« (Vaxzevria in mRNA cepivo), in poživitvenim odmerkom vsaj 6 mesecev. Za osebe, ki so osnovno cepljenje opravile z vektorskimi cepivi, pa je tretji odmerek priporočljiv s presledkom vsaj 2 mesecev po osnovnem cepljenju.

“Zaenkrat še ne moremo napovedati, ali bo poživitveni odmerek zadoščal več let ali bo potrebno letno cepljenje, ali zaradi upada imunosti ali zaradi novih različic virusa,” je dejala Beovićeva.

Beovićeva je poudarila: “Zaradi velike kužnosti virusa lahko pričakujemo, da se bomo z njim srečali vsi. Kako bo to srečanje potekalo, se lahko odločimo sami: ali bomo cepljeni in bomo, če bomo zboleli, zboleli blago, ali pa bomo tvegali hudo bolezen ali celo smrt.” Dodala je: “Odločitev za cepljenje je odločitev za življenje.”