Na območju celotne Policijske uprave Maribor bodo danes, 5. avgusta, policisti izvajali obsežnejši poostren nadzor. Usmerjeni bodo predvsem v ugotavljanje prekoračitev hitrosti, nepravilnega prehitevanja, nepravilne strani in smeri vožnje, neuporabe zaščitnih čelad, tehnične brezhibnosti vozil, vožnje pod vplivom alkohola in mamil, izsiljevanja prednosti v križiščih in vožnje v rdečo luč.
Varnostne razmere na območju PU Maribor slabše
Prometno varnostne razmere na območju PU Maribor so bile v obdobju januar-junij 2015, glede na posledice, slabše kot v enakem obdobju 2014, saj se je povečalo število hudo telesno poškodovanih v prometnih nesrečah.
V juliju 2015 se je povečalo tudi število prometnih nesreč s smrtnim izidom. V tem obdobju smo obravnavali 1.674 (1.733) ali 3 % manj prometnih nesreč. Od tega smo obravnavali 7 (8) prometnih nesreč s smrtnim izidom in 595 (636) ali 6 % manj prometnih nesreč s telesnimi poškodbami. V teh prometnih nesrečah je 8 (11) udeležencev umrlo, 52 (45) je bilo hudo in 799 (880) ali 9 % manj lahko telesno poškodovanih.
Problem predvsem hitrost
V obdobju januar-julij 2015 se je problematika hitrosti v cestnem prometu glede na posledice še povečala, saj so se zaradi neprilagojene hitrosti zgodile še 4 prometne nesreče s smrtnim izidom, v katerih so umrli 4 udeleženci. Povečalo se je tudi število hudo telesno poškodovanih udeležencev prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, kot tudi zaradi ostalih vzrokov povezanih s hitrostjo (med katerimi najbolj izstopata neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilna stran/smer vožnje).
Na območju PU Maribor se je delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč nekoliko zmanjšal, saj znaša 9,1 % (9,7 %), vendar še je vedno visok.
Pri voznikih je alkohol najbolj prisoten pri prometnih nesrečah, ki so se zgodile zaradi nepravilne strani in smeri vožnje ter neprilagojene hitrosti. Visok je tudi delež alkoholiziranih kolesarjev in voznikov koles z motorjem, ki so bili udeleženi v prometnih nesrečah.
Ocenjujemo, da bomo s poostrenimi aktivnostmi na področju problematike hitrosti in psihofizičnega stanja voznikov vplivali na stopnjo pričakovanja udeležencev, da bodo v primeru kršitev, povezanih z omenjeno problematiko, obravnavani ter da bo to pozitivno vplivalo na varnost udeležencev cestnega prometa.
Pri delu bodo policisti uporabljali tudi službena motorna kolesa ter civilna vozila z video nadzornim sistemom PROVIDA.