Krožno-kabinska žičnica Pohorska vzpenjača ne obratuje, odkar so pred dvema tednoma na njej začeli izvajati redna letna vzdrževalna dela. A so bili zaradi pomanjkanja denarja prejšnji teden prisiljeni predčasno zaključiti remont.
Stečajni upravitelj potrdil, da se remont zdaj nadaljuje
Da se remont zdaj nadaljuje, je za STA danes potrdil tudi stečajni upravitelj ŠC Pohorje Drago Dubrovski. Pojasnil je, da je v stečaju mogoče opraviti le remont, medtem ko bo ponovni zagon gondole odvisen od novega najemnika.
Na Areškem Pohorju pa sta pristojni vlada in Občina Ruše
Mestna občina Maribor ima po lastnih navedbah pripravljen pravni model za prenos vseh žičniških koncesij na Pohorju, ki so v njeni pristojnosti, na novega koncesionarja. O imenu najemnika še vedno molči, se pa medtem nadaljuje remont Pohorske vzpenjače, ki so ga prejšnji teden zaradi pomanjkanja denarja ustavili.
Mariborska občina si prizadeva, da bi zimsko sezono na Pohorju po stečaju Športnega centra (ŠC) Pohorje rešila s prenosom vseh treh žičniških koncesij na občinsko podjetje Pohorje šport in turizem.
V pristojnosti mariborske občine so koncesije, ki se nanašajo na Mariborsko Pohorje, za prenos koncesij na Areškem Pohorju pa sta pristojni vlada in Občina Ruše. Z njima je mariborska občina “že vzpostavila kontakt, na njen predlog pa tudi stečajni upravitelj in po trenutnih informacijah je Občina Ruše naklonjena rešitvi, ki jo predlaga Mestna občina Maribor”, so za STA pojasnili v kabinetu mariborskega župana Andreja Fištravca.
Mariborska občina si prizadeva, da bi zimsko sezono na Pohorju po stečaju Športnega centra (ŠC) Pohorje rešila s prenosom vseh treh žičniških koncesij na občinsko podjetje Pohorje šport in turizem. Občina bi prek omenjenega podjetja vzpostavila dve najemni razmerji, prvo za upravljanje s krožno-kabinsko žičnico, ki ga bodo sklenili z občinskim podjetjem Marprom, drugo pa za preostale žičniške naprave, za katere najemnik še ni znan.
V MOM potekajo pravni in upravni postopki za prenos koncesij na novega koncesionarja
Kot so danes povedali v Fištravčevem kabinetu, trenutno potekajo v Mestni občini Maribor pravni in upravni postopki, ki so potrebni za prenos koncesij na novega koncesionarja, v postopku pa bo potrebno pridobiti tako soglasje mestnega sveta kot tudi stečajnega upravitelja.
Upravljanje vseh žičniških naprav naj bi novi koncesionar prevzel takoj, ko bo za to imel izpolnjene predpisane pogoje. “V skladu z dogovorom s stečajnim upraviteljem se remont gondole nadaljuje, stroške, ki nastajajo z nadaljevanjem remonta, pa prevzema občina oziroma novi koncesionar.
“Po končanih vseh pravno-upravnih postopkih in pridobljenih soglasjih bo dokončno znan tudi morebitni najemnik oziroma upravljavec ostalih žičniških naprav in smučišč, ki bo moral v postopku izkazati realne možnosti za izvajanje te dejavnosti v smislu strokovno-tehničnih zahtev ter predložiti verodostojna dokazila o zagotovitvi finančnih sredstev,” so povedali.
Vsebina pogodbenega razmerja bo stvar pogajanj, po trenutnem predlogu pa naj bi šlo za razmerje za čas trajanja zimske sezone, v kateri bi morebitni upravljavec prispeval finančna sredstva za remont žičniških naprav, prav tako pa bi s svojim deležem sodeloval pri obratovalnih stroških krožno-kabinske žičnice.
Upravljanje vseh žičniških naprav naj bi novi koncesionar prevzel takoj, ko bo za to imel izpolnjene predpisane pogoje. “V skladu z dogovorom s stečajnim upraviteljem se remont gondole nadaljuje, stroške, ki nastajajo z nadaljevanjem remonta, pa prevzema občina oziroma novi koncesionar. Takoj ko bo remont zaključen, se bo izvedel še strokovno tehnični pregled in po preneseni koncesiji bo novi koncesionar zaprosil za izdajo obratovalnega dovoljenja,” so še dodali v Fištravčevem kabinetu.
ŠC Pohorje je v stečaju od 16. oktobra. Svoja vrata so zaprli tudi hoteli, okoli sto zaposlenih pa je ostalo brez dela.
Gospodarstvo