“Pogoj za prestop meje bo še naprej hitri test ali PCR, ki ni starejši od 48 ur,” je za portal N1 tik po napovedi Avstrije, da zaradi rekordnega števila okužb s koronavirusom s ponedeljkom zapira javno življenje v državi, pojasnil predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije Mario Fekonja. Kot je še zatrdil, sicer še čaka na podrobnejšo obrazložitev avstrijskih ukrepov.

“Ne pričakujem, da bi napoved splošnega zaprtja v Avstriji od ponedeljka prinesla kakšne večje spremembe za delavce migrante,” je za portal N1 še dodal Fekonja.

Za delavce hitri test še velja

Od ponedeljka bo tako za prehod meje z Avstrijo obvezno pravilo 2,5G, kar pomeni, da mora imeti oseba potrdilo o cepljenju proti covidu-19, prebolelosti ali negativnem izvidu testa PCR. Antigenski testi in testi na protitelesa izgubljajo veljavo.

Izjema so dnevni migranti. Ti, ki prečkajo mejo zaradi službe, šole, študija in družinskih razlogov, velja tako imenovano pravilo 3G, ki vključuje tudi testiranje z antigenskimi testi pri uradnih izvajalcih. Fekonja je za omenjen portal dejal, da mejna kontrola striktno preverja, ali ima posameznik ustrezno QR kodo in osebni dokument, redko pa kodo tudi skenirajo.

“Delavec se potem lahko odpelje na delo in nazaj, vmes se lahko ustavi v živilski trgovini ali lekarni, drugje pa praviloma ne,” pravi Fekonja. Tudi avstrijski delodajalci, ki zaposlujejo več deset tisoč Slovencev, zdaj že nekaj tednov od tistih, ki niso preboleli ali cepljeni, zahtevajo PCR test. Nekateri imajo še strožje pogoje. “V proizvodnem podjetju, kjer sem bil sam nekoč zaposlen, testirajo vse zaposlene na 24 ur, torej vsak dan. Testirajo tudi cepljene,” razlaga Fekonja.

Za delavce meja ne bodo zapirali

Na vprašanje, ali meni, da obstaja tveganje, da bi delavcem iz drugih držav (torej tudi iz Slovenije) onemogočili vstop v državo, Fekonja odgovarja, da si Avstrija tega ne more privoščiti.

V Avstriji se s ponedeljkom zapira večina trgovin, odprte bodo samo poslovalnice, ki nudijo nujne storitve, in sicer:
– supermarketi,
– pošte,
– lekarne,
– banke,
– pekarne,
– trafike,
– drogerije.

Kot še pravi Fekonja za N1, pa so zaradi obremenjenosti laboratorijev zadnje tedne pojavljajo težave pri čakanju na rezultat testa. “Delavci, ki nimajo testiranja v podjetju, se praviloma ustavljajo na avstrijskih testnih točkah, kjer je testiranje brezplačno. A odkar morajo avstrijski necepljeni praktično za vse opravke predložiti test, se je povpraševanje povečalo, čakanje na rezultat pa traja tudi dlje časa kot je test veljaven.”