Na mariborski medicinski fakulteti se je včeraj v organizaciji Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor in Slovenskega nefrološkega društva začelo dvodnevno strokovno srečanje, namenjeno obeležitvi 40. obletnice dialize v Mariboru. Poleg domačih predavateljev se bodo srečanja udeležili nekateri mednarodno uveljavljeni strokovnjaki.
Na posvetu so sodelovali predavatelji iz obeh največjih slovenskih zdravstvenih inštitucij, mladi zdravniki iz vse Slovenije, ki raziskujejo na področju nefrologije, dialize in transplantacije, ter medicinske sestre z omenjenih področij iz različnih dializnih centrov v Sloveniji.
Med tujimi gosti velja omeniti Alexandra Rosenkranza, ki je v graškem kliničnem centru predstojnik Oddelka za nefrologijo in dializo, ter Volkerja Wizemanna iz nemškega Giessna, ki velja za enega od pionirjev izvajanja hemodiafiltracije.
Kot je pred začetkom dogodka povedal predsednik organizacijskega odbora in predstojnik mariborskega oddelka za dializo Robert Ekart, se trenutno pri njih dnevno zdravi skoraj 140 pacientov, večinoma na hemodializi, manjši del na peritonalni dializi, prav tako pa bolnike pripravljajo na transplantacije ledvic.
Število bolnikov pri njih se zadnja leta zvišuje, saj v zadnjih nekaj letih beležijo okoli 12-odstotni letni prirast, medtem ko v nekaterih drugih centrih opažajo upad. Kakšen je razlog za to, Ekart ni znal povedati, je pa dejstvo, da je v UKC Maribor edini tovrstni center v regiji. Pred petimi leti so povsem prenovili oddelek in velja za enega bolj sodobnih, zagotovo pa bodo v prihodnje skušali zagotoviti tudi dodatne metode zdravljenja.
Pred štiridesetimi leti je šlo za popolne začetke dializnega zdravljenja, pacienti so k njim hodili tudi za 12 ur. Danes jim je veliko lažje, saj pri njih preživijo trikrat tedensko v povprečju po štiri ure, je dejal Ekart. Dodal je, da se daljša tudi življenjska doba bolnikov, dializno zdravljenje pa je dosti bolj kakovostno kot pred štirimi desetletji.
STA
Lokalno