Mariborska občina je 17. junija letos pridobila pravnomočno dovoljenje za gradnjo Centra Rotovž, namenjenega promociji knjige, izobraževanja, kulture in digitalizacije. Z gradbenimi deli bodo pričeli konec letošnjega oz. v začetku prihodnjega leta, in sicer z rušenjem trenutnega objekta, takoj zatem bo sledila gradnja novega objekta. Tik pred izvedbo je tako oživitev Rotovškega trga preko povezujočih se vsebin in programov Mariborske knjižnice, Umetnostne galerije Maribor in Artkina, ki bo tvoril skupni kreativni, kulturni, izobraževalni medgeneracijski prostor.
Po prenovi brez samostojne Pionirske knjižnice
Mestna občina Maribor s projektom novega kulturnega centra stremi k ohranjanju kulturne dediščine in ustrezni umestitvi novih delov objekta v staro mestno jedro, zato je že pri samem projektiranju tesno sodelovala z Zavodom za varstvo kulturne dediščine. Z nastopom nove mestne uprave leta 2018 je le-ta obudila in nadgradila idejo o razširitvi mestne knjižnice v centru mesta ter zasnovi skupnega prostora, kjer bi se prepletale različne kulturne vsebine. “Na območju nekdanje restavracije Rotovž je planiran Art kafe, ki bo ponujal oddih in okrepitev za vse obiskovalce in mimoidoče. Nov objekt je podjetje Medprostor – Arhitekturni atelje projektiralo tako, da je njegova univerzalna raba maksimalno omogočena. Osrednji družabni prostori predstavljajo stične točke vseh programov,” so dejali na mariborski občini.
Novost projekta je ukinitev uporabe obstoječega objekta Pionirske knjižnice s premestitvijo le-te v sam sklop novega objekta in ukinitev tehnične kleti, ki se nadomešča v najvišjih etažah obeh novih objektov.
Največji del objekta, namenjen povezovanju vseh programov, je multimedijski prostor. “Ta se lahko preuredi v prireditveni prostor za večje število obiskovalcev. Nahaja se v kleti objekta in je oblikovan kot amfiteater. Druga skupna točka so manjše učilnice oziroma ustvarjalnice, ki se bodo formirale v zahodnem traktu Rotovža. Na tem mestu se bodo izvajali različni izobraževalni programi s poudarkom na izobraževanju uporabnikov tretjega življenjskega obdobja. Ostali študijski programi so smiselno razporejeni po objektu, tako da se med seboj ne motijo,” pojasnjujejo na mariborski občini.
Rekonstrukcija zasnove trga iz 60-ih let
Rotovški trg bo posodobljen tako, da bo ponovno povrnjen v stanje pred zadnjo prenovo. Projekt bo povezal mesto v dveh smereh: Glavni trg s Slomškovim trgom in Gosposko ulico z Lekarniško. “Na nivoju trga je v skladu z natečajnim projektom predvidena rekonstrukcija arhitekturne zasnove Rotovškega trga iz leta 1960 s prepoznavno geometrijo, ki je delo arhitekta Branka Kocmuta. Kvalitetna tlorisna geometrija zasnove smiselno povezuje heterogeno okoliško gradnjo, odstopanja pa se pojavljajo v sami materialnosti. Ta bo bolje odgovarjala novi kletni etaži in novemu programu trga, ko bo Center Rotovž zaživel,” še dodajajo na mestni občini.
Projekt bo povezal mesto v dveh smereh: Glavni trg s Slomškovim trgom in Gosposko ulico z Lekarniško.
Vlada Republike Slovenije je že uvrstila gradnjo centra v veljavni Načrt razvojnih programov 2021–2024 in tako zagotovila delno sofinanciranje Centra Rotovž. Polovico sredstev za projekt, težek dobrih 25 milijonov evrov, bo zagotovilo Ministrstvo za kulturo, Mestna občina Maribor pa je v proračunih za letošnje in prihodnji dve leti že predvidela sorazmerni delež sofinanciranja glede na zastavljeno časovnico gradnje.