Torkovo popoldne je na FERIJU bilo rezervirano za Geek day Maribor. Dvorana je bila polna, vsem prisotnim mladim pa so bili predstavljeni prihajajoči projekti, ki jih med drugim organizira Tovarna podjemov.
V prihodnjih tednih in mesecih se bodo zvrstili različni dogodki, od start up podjetniških vikendov, tekmovanja Imagine cup, Startup Müslijev, ki potekajo ob torkih v KIBLI, Geek House šole ipd.
V prihodnjih tednih in mesecih se bodo zvrstili različni dogodki, od start up podjetniških vikendov, tekmovanja Imagine cup, Startup Müslijev, ki potekajo ob torkih v KIBLI, Geek House šole ipd. Vsi projekti ponujajo nova znanja, sodelovanje, brezplačno uporabo prostorov Tovarne podjemov, individualno podjetniško svetovanje, intenzivno vključevanje in povezovanje s potencialnimi partnerji in kupci, nove karierne priložnosti ter konkretna poslovna in podjetniška znanja.
Če so rešitve dobre, jih podjetja tudi odkupijo
Dr. Andrej Duh iz Demole je prav tako predstavil možnost sodelovanja za mlade ekipe študentov, ki rešujejo vnaprej določene izzive partnerskih podjetij: »… kar je včasih boljše, saj podjetja poznajo probleme, vi kot študentje pa dobite priložnost najdi rešitve za obstoječe probleme. UM vam priznava to kot delo skozi izbirne predmete ali kot dodatne vsebine, odvisno od dogovora s profesorji, to izkušnjo lahko uporabite tudi kot prakso ali dodatna znanja«. Če so rešitve dobre, jih podjetja tudi odkupijo. Ta način dela omogoča povezavo s podjetji in komuniciranje z najvišjimi predstavniki podjetij, vodjami razvoja. Prijave potekajo do konca oktobra. V zadnjem letu so reševali 25 izzivov, zmagovalna rešitev prejšnjega semestra pa je bila narejena za Elektro Maribor, kjer so reševali aktualen problem žledu na daljnovodih: »Do sedaj sta dve rešitvi bili že odkupljeni, je pa na vas, kako resno vzamete zadevo, podjetja pa so dobre ideje pripravljene odkupiti, saj vstopijo v Demolo zato, da dobijo nove in prebojne rešitve,« o prednostih sodelovanja doda Duh.
Dr. Anton Habjan, Tehno center UM, je povedal nekaj več o upravljanju in zaščiti avtorskih pravic intelektualne in industrijske lastnine: »Raziskovalce skušamo usmerjati v tržno zanimive projekte, na UM vodimo tudi postopke v smeri izumov, njihove zaščite ter trženja in ustvarjanja interdisciplinarnih ekip.« Vsi izumi, ki nastajajo v okviru univerze morajo biti prijavljeni, nato se UM odloči ali te izume prevzame ali jih pusti v prosto uporabo izumiteljem.
Tekmovanje so opisali kot super izkušnjo, sploh v primeru, če zmagaš v Sloveniji in greš v tujino
Podrobneje je bil predstavljen tudi projekt IMAGINE CUP, kjer so Marko Holbl, Domen Mongus, Kristjan Kosič in Nenad Cikić, predstavili svoje izkušnje. Tekmovanje so opisali kot super izkušnjo, sploh v primeru, če zmagaš v Sloveniji in greš v tujino. Nenad Cikić je dal velik poudarek na ekipo: »Pomembno je, da vsi v ekipi razmišljajo enako, da se razumejo, in da vsi prispevajo enak del.«
Kristjan Kosič se je strinjal s tem in nadaljeval, da je pomembno, da ekipa ponuja rešitev za pravi problem, in da je njihovi ekipi Adora, tekmovanje Imagine cup pomagalo v smislu natančnejšega strukturiranja ideje, ki se skozi proces razbije na problem in rešitev ter ekipo sistematično usmeri naprej: »Ekipa tako točno ve, kaj mora narediti, kateri problem rešuje, katere tehnologije bo uporabila.«
Marko Holbl je prav tako dodal, da tovrstna tekmovanja prinesejo mreženje, kar je včasih pomembnejše kot sama nagrada in dodal: »Zelo pomembno je, kako predstavite svojo idejo, včasih je primerna in dobra prezentacija pomembnejša od tega, ali je projekt tehnični presežek.«
S strani obiskovalcev je prišlo tudi vprašanje, zakaj z neko idejo iti na tekmovanje in ne kar na trg. Vsi sogovorniki so enotno odgovorili, da lahko s sodelovanjem na takšnem tekmovanju in z morebitnim uspehom, pridobiš možnost mreženja, validacijo in medijsko pozornost.
S strani obiskovalcev je prišlo tudi vprašanja, zakaj z neko idejo iti na tekmovanje in ne kar na trg. Vsi sogovorniki so enotno odgovorili, da lahko s sodelovanjem na takšnem tekmovanju in z morebitnim uspehom, pridobiš možnost mreženja, validacijo in medijsko pozornost: »Tekmovanje je neke vrste pripomoček, da nekaj uspešno izpeljete.«
Zaključili so, da je najpomembneje »delati, pravilno predstaviti in zapakirati idejo, slednjo čim prej validirati in stopiti v stik s strankami in potencialnimi kupci ter se z njimi pogovarjati.«
Geek day je zaključil Kristjan Pečanac, podjetnik, mentor in tehnološki ekspert iz start-up šole HEKOVNIK, ki je prisotnim predaval o načinih in metodah za sistematično izgradnjo start up podjetja in podal nasvete iz realnih situacij.
Naslednji veliki dogodek je 17. in 18. oktobra, ko bo potekal podjetniški vikend. Gre za intenziven dvodnevni podjetniški dogodek po modelu podjetniškega vikenda, kjer posamezniki oziroma ekipe predstavijo svoje ideje in se organizirajo v ekipe. Več informacij o dogodku in ostalih projektih najdete na http://www.startupmaribor.si.