Socialni partnerji so zadnja dva dni sestankovali pri ministru Luki Mescu in poskušali doseči dogovor o noveli zakona o delovnih razmerjih. Po sestankih izjav za medije niso dajali, je pa za danes ob 12.30 sklical novinarsko konferenco, a so jo – zaradi tega, ker sestanki še trajajo – pravkar odpovedali. Kdaj bo spet Mesec stopil pred medije, niso znali povedati.
Pogajanja o spremembi zakona o delovnih razmerjih sicer potekajo od lanskega decembra. Zastala so junija, ko je delodajalska stran protestno izstopila iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Uradno zato, ker je vlada v javno razpravo poslala neusklajen predlog zakona, neuradno, ker bi delodajalcem prinesle zgolj stroške, koristi pa ne, so poročali v torkovih Odmevih.
Nesprejemljivo za delodajalce
Sindikati so se že poleti odpovedali obvezni božičnici in dodatku za soboto delo, a med drugim vztrajali pri omejevanju agencijskega dela, večji varnosti delavskih predstavnikov in členih, ki bi omejili možnosti zlorabe pisnih opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja. Večina teh predlogov naj bi bila za delodajalce nesprejemljiva, ti si prizadevajo zgolj za prenos obeh evropskih direktiv v slovensko zakonodajo.
Ena direktiva spodbuja bolj predvidljive zaposlitve z rešitvami za zmanjšanje prekarnega dela, druga pa ukrepe za lažje usklajevanje poklicnega in družinskega življenje – med drugim krajši delavnik, pravico do dela na domu, oskrbovalni dopust.
Ob omenjenih direktivah med drugim predvidel še prostovoljni štiri- ali šesturni delovnik, pravico do odklopa in do 48-urnega počitka, omejevanje prekarnosti tudi z ukrepi na področju agencijskega dela, rešitve za večanje varnosti delavskih predstavnikov in za preprečevanje zlorab na področju podajanja pisnih opozoril pred odpovedjo, izenačenje delovnopravnih pravic rejnikov ter določbe v zvezi s fleksibilnejšo možnostjo dela od doma.
Sindikati ogorčeni
Spomnimo, v reprezentativnih sindikalnih centralah so ob informacijah, da bi lahko vlada novelo zakona o delovnih razmerjih sprejela v “oskubljeni različici”, ogorčeni. V primeru tega scenarija napovedujejo, da v pogajanjih o noveli ne bodo več sodelovali, temveč bodo dialog preselili na druga mesta, pri čemer ne izključujejo niti odhoda na ulice. Delodajalci pa so na drugi strani vztrajali, da vlada sprejme le del delovne zakonodaje, povezane z evropskima direktivama.