Na uradnem odprtju prenovljenega narodnega doma v Svetem Ivanu pri Trstu, ki bo po več kot 100 letih spet služil slovenskim manjšinskim organizacijam, se je zbrala številna slovenska skupnost. Zbrane pa je pozdravila tudi predsednica republike, Nataša Pirc Musar. Med svojim obiskom se je predsednica srečala tudi z dijaki in profesorji slovenskih srednjih šol, saj v Trstu deluje štiri slovenske srednje šole, dve družboslovni in dve naravoslovni. Na tržaškem stadionu 1. maja je odgovarjala na njihova vprašanja o različnih temah, pri čemer pa je z enim svojih odgovorov presenetila predstavnike slovenske skupnosti v Italiji.

Vprašanje dijakinje: “Se vam zdi, da matični Slovenci dovolj dobro poznajo in upoštevajo svoje zamejce?”

Predsednica ji je odgovorila: “Vaša domovina je Italija, vi prispevate k razvoju, sožitju in kulturi Italije. Tega nikoli ne pozabite.”

Ta izjava je sprožila precej razprave. Predsednik Sveta slovenskih organizacij, Walter Bandelj, je v izjavi za N1 izrazil presenečenje nad predsedničinimi besedami, saj za slovenske manjšinske organizacije domovina ostaja izključno Slovenija. Meni, da takšen način razmišljanja o domovini ni primeren. “Ne smemo pozabiti svojih korenin. Pripadamo slovenski manjšini in smo prepoznani kot del slovenske narodne skupnosti. Naša prava domovina je bolj Ljubljana kot Rim,” je še poudaril Bandelj.

Ksenija Dobrila, predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze, meni, da se je predsednica Pirc Musarjeva napačno izrazila in da je verjetno imela v mislih državo, namesto da bi govorila o domovini. “Kulturno in jezikovno smo povezani s slovenskim narodom. Dežela, v kateri živimo, je seveda Italija, saj se ravnajo po njenih zakonih. Imamo tudi italijansko državljanstvo, vendar je domovina nekaj drugega,” je pojasnila.

Marko Pisani, deželni svetnik iz Furlanije – Julijske krajine, pa meni, da se je predsednica malo nerodno izrazila. Po njegovem mnenju lahko domovina predstavlja tudi naše rodne kraje.

Domovina je širši koncept

V pojasnilu iz urada predsednice za 24ur so poudarili, da je predsednica imela v mislih, da so pripadniki slovenske manjšine državljani Italije. “Italija je torej država, kjer živijo, plačujejo davke ipd. In Italija je tista, ki jim mora tudi zagotavljati manjšinske pravice. Tako kot so pripadniki italijanske manjšine v Sloveniji državljani Slovenije in je dolžnost Slovenije, da poskrbi za uresničevanje pravic italijanske narodnostne skupnosti,” domovina je pri tem širši koncept, dodajajo iz urada.

Izpostavili so, da je predsednica že večkrat izrazila, da so Slovenci iz zamejstva pomembni soustvarjalci slovenske kulture in narodne identitete. Ob tem je poudarila, da bo kot slovenska predsednica vedno podpirala projekte, ki krepijo narodno identiteto, jezik ter spodbujajo sodelovanje na osnovi evropskih vrednot.