Gobarska sezona je v polnem razmahu, z njo pa je v poostrenem nadzoru gozdarska inšpekcija. Na vrhuncu je tudi sezona kostanjev in kostanjevih piknikov. Vendar vam lahko v primeru, ko iz gozda odnesete preveč ali ne upoštevate drugih pravil ob nabiranju, grozi kazen od 200 do 400 evrov.
Še vedno velja omejitev 2 kilogramov
Mariborčani največ gobarijo na Pohorju, po gozdovih na območju Slovenskih goric in na Goričkem, kamor zahajajo zlasti po jesenske vrste gob. Vendar so omejitve nabiranja zelo specifične – v enem dnevu lahko posameznik nabere največ dva kilograma gob in eno, ki je težja od dveh kilogramov. Prepovedana je uporaba pripomočkov za nabiranje gob, ki lahko poškodujejo rastišče ali podgobje, gobe je treba grobo očistiti že na rastišču, dovoljeno jih je prenašati le v trdni in zračni embalaži. Prepovedano je namerno uničevanje gob in podgobja.
Posamezni obiskovalec gozda lahko dnevno nabere največ 2 kilograma gob in kostanjev ter 1 kilogram zelnatih rastlin. Z globo od 200 evrov do 400 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki pri rekreativnem nabiranju gob preseže dovoljene količine.
Enaka količina velja za kostanje. Posameznik lahko v gozdu za lastne potrebe nabere največ 2 kilograma kostanja, enako poleg gob velja za borovnice, maline, robidnice, gozdne jagode, brusnice in mahove. Tovrstnih gozdnih dobrin ne smemo nabirati za nadaljnjo rabo, če nimamo za to ustreznega dovoljenja oziroma registriranega podjetja.
Kostanj lahko rekreativno nabiramo tudi v zasebnih gozdovih, vendar je pri tem potrebno upoštevati zakonske določbe. Po zakonu o gozdovih smo vsi upravičeni do rabe gozda, kar pomeni, da lahko tudi v zasebnih gozdovih nabiramo gozdne sadeže, se po njih sprehajamo in rekreiramo, vendar na lastno odgovornost in v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje v gozdovih.
Gob ne smete prenašati v plastični vrečki
Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so nam pojasnili da Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo oz. gozdarska inšpekcija še vedno izvaja poostren nadzor nad nabiranjem gob in kostanjev. Na delu so bili sicer že avgusta, ko so ugotovili, da se večina ljudi sicer zaveda dejstva, da so v gozdu na obisku ter se temu primerno tudi obnašajo. Obstajajo pa tudi izjeme, ki se v gozdu obnašajo nevestno, ki na primer:
- uporabljajo gozdne ceste v neskladju z režimom njihove uporabe,
- nepravilno parkirajo svoja vozila v naravnem okolju,
- nabirajo gobe v mirnih conah,
- nabrane gobe prenašajo v plastičnih vrečkah,
- kurijo in kampirajo v gozdu.
Gozdarska inšpekcija je v takšnih primerih nevestnega obnašanja izrekala prekrškovne ukrepe, vendar so nam na ministrstvu pojasnili, da v letošnjem letu nabiralcev (še) niso kaznovali, izrekali so le opozorila zaradi prenašanja gob na nepravilen način – kot že omenjeno, jih je potrebno prenašati v trdni in zračni embalaži, zato plastične vrečke niso primerne. Gobarji in drugi nabiralci so tako očitno letos doslej še posebej pridni in do gozda spoštljivi.
Letos bodite posebej pozorni na predele, ki so jih prizadeli plazovi in poplave
Gozdarska inšpekcija še svari, da je zraven omejitve nabiranja potrebno biti pozoren tudi na to, da:
- ne nabirate zavarovanih vrst gliv,
- ne nabirate gliv na območjih, kjer je to prepovedano (različna zavarovana območja),
- se izogibate mirnim conam (to so obsežnejši deli gozdnega prostora, v katerih se omejijo oziroma prepovejo dejavnosti, ki vznemirjajo prostoživeče živali),
- se izognete obisku področji, ki so jih prizadele poplave in zemeljski plazovi, saj so tam številne gozdne prometnice poškodovane.
Režim uporabe gozdne ceste je razviden iz prometne signalizacije, ki je postavljena na začetku prometnice. Običajno je to prometni znak »Prepoved prometa za vsa vozila«, ki ga dodatno dopolnjujejo pojasnjevalne table. Prepoved velja tudi za običajna in električna kolesa.