Mariborski mestni svetniki bodo na prihajajoči seji obravnavali elaborata o znižanju cen nekaterih komunalnih storitev. Če bosta predloga potrjena, bodo občani že s 1. aprilom deležni nižjih stroškov za pitno vodo in čiščenje odpadnih voda na Centralni čistilni napravi v Dogošah.

Spomnimo, da je Mariborski vodovod junija 2024 prevzel v upravljanje gospodarsko javno službo čiščenja komunalnih in padavinskih odpadnih voda centralne čistilne naprave v Dogošah. »Glede na to, da se je Elaborat s predlaganimi cenami čiščenja komunalne odpadne vode za leto 2024 pripravil na podlagi takrat razpoložljivih podatkov iz javnih evidenc in da se je kasneje na podlagi dejanskih podatkov in sinergijskih učinkov delitve splošnih stroškov med GJS oskrbe s pitno vodo in čiščenja komunalnih in padavinskih odpadnih voda pokazalo, da so sprejete cene višje od lastne obračunane cene, se s predlaganim Elaboratom predlaga nižja cena čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode,« je navedeno v dokumentu. 

Znižanje cen in vrnjen presežno zaračunan denar uporabnikom 

Trenutna cena za čiščenje kubičnega metra odpadne vode znaša 0,8344 evra, po novem pa bi se znižala na 0,6613 evra, kar pomeni 20,75-odstotni padec. Se pa bo zaradi višje najemnine MOM  zvišala omrežnina, in sicer iz sedanjih 4,61 evra na 5,18 evra na priključek. Za štiričlansko gospodinjstvo predlagana sprememba pomeni, da bi mesečna položnica namesto 17,96 evra znašala 15,76 evra – kar je 2,2 evra oziroma 12 odstotkov manj kot doslej.

Pocenitev velja tudi za pitno vodo. Cena kubičnega metra bi padla z 1,0932 evra na 0,9911 evra, kar pomeni dobrih 10 centov oziroma 9,34 odstotka manj na kubični meter. Omrežnina pa se bo, podobno kot pri čiščenju odpadnih voda, nekoliko zvišala – s 4,01 evra na 4,39 evra. Za štiričlansko gospodinjstvo, ki mesečno porabi 16 kubičnih metrov vode, bi to pomenilo prihranek 1,25 evra na mesec, saj bi namesto dosedanjih 21,5 evra plačevalo 20,25 evra.

Elaborata pa razkrivata še eno dobro novico za uporabnike. Mariborski vodovod je lani tako s prodajo pitne vode kot s čiščenjem odpadnih voda ustvaril presežek prihodkov, tako bo letos izvedel poračun in presežno zaračunan denar uporabnikom vrnil. Za vsak prečiščen kubični meter vode od 11. junija lani 28 centov in za vsak porabljen kubični meter pitne vode dobrih 10 centov.