Slovenija sodi med države, kjer je zrak zaradi delcev PM10 med najbolj onesnaženimi v Evropi. Tudi v Mariboru se pogosto srečujemo s povišano ravnjo delcev PM10. Onesnaženost ima pomemben vpliv na zdravje ljudi. Ta posebno nevarnost predstavlja za ljudi iz ranljivejših skupin kot so dojenčki in otroci, starejši, srčni, pljučni in sladkorni bolniki.

Delci vstopajo v telo prek dihal

V dihalih sprožijo oksidativni stres in vnetje, večjo odzivnost dihal, kašelj in oteženo dihanje. Povzročijo poslabšanje obstoječih akutnih in kroničnih bolezni dihal (npr. kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) ali astme). Pri dolgotrajni izpostavljenosti kronična vnetna rekcija povzroči trajne okvare pljučnega parenhima oziroma zmanjšanje pljučne funkcije,” pojasnijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

FOTO: nijz.si

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil priporočila prebivalcem:

– Bivanje na prostem omejimo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja.
– Izogibajmo se bližini prometnic.
– Omejimo fizične aktivnosti na prostem.
– V zaprtih prostorih ne kadimo in ne prižigamo sveč.
– Če imamo vgrajene ventilacijske sisteme, moramo v njih uporabljati za delce visoko učinkovite HEPA filtre.
– Bivalne prostore učinkovito prezračimo, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja, običajno v zgodnjih jutranjih urah, pred prometno konico.
– Bodimo pozorni na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. To so opozorila, da je treba fizične napore zmanjšati.
– Kronični pljučni (astma, KOPB) in srčni bolniki naj redno jemljejo predpisano terapijo, pri roki pa naj imajo tudi zdravila za hitro lajšanje napadov oziroma poslabšanj. – Pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost lahko napovedujejo resno poslabšanje osnovne bolezni. V takih primerih naj hitro poiščejo zdravniško pomoč.