Učitelji in koordinatorji, ki delajo v športnih oddelkih, se zelo dobro zavedajo, da je država nadstandardno poskrbela za športne oddelke in za “to ji gre vsaka čast in priznanje”, pove Renato Kuzman, koordinator športnega oddelka na Drugi gimnaziji. Dodaja, da je v teh oddelkih vse organizirano optimalno in po nekih standardih, ki jih imajo visoko razvite evropske države, kjer izvajajo program športnega oddelka. A izstopata dve področji, za katere se že desetletje ti učitelji in koordinatorji trudijo, da bi jih spremenili. To je možnost, da bi res vrhunski športniki lahko maturo opravljali v kakšnem drugem, dodatnem roku, razen spomladnem ali jesenskem, pa tudi za to, da bi pri vpisu osnovnošolcev v športne oddelke več točk prinašal športni rezultat.

Nadpovprečni rezultati, dva roka

“V zadnjih desetih letih smo, ko sem vodil skupino znotraj ministrstva, dali večkrat pobudo, da bi športnikom, ki dosegajo nadpovprečne športne rezultate in ki so ponesli ime Slovenije v svet, omogočili opravljanje mature tudi v nekem posebnem roku, ki bi dejansko ustrezal tem športnikom. “Seveda, zdaj imamo samo dva roka, to je spomladanski in jesenski rok. Glavni problem so na primer igralci tenisa, ki so kot športniki v tej špici, kritičen pa je čas igranja med grand slamoma v Parizu in Wimbledonu, potem je vmes še US Open. Če hoče športnik biti na teh treh velikih turnirjih, se mu to zelo pokriva z maturo, pravzaprav je k njej nemogoče pristopiti,” razlaga Kuzman.

Znotraj pravil

“Resnično si želim, da bi se nekaj spremenilo. Pa ne bodi zdaj preveč egoistični in ne govorimo samo o športnikih. So tudi drugi otroci, ki bi jim recimo zimski rok mature, če bi ga lahko opravljali, zelo koristil. Seveda je nujno ob tem določiti kriterije. Če nekdo hodi trikrat na teden brcat žogo, si tega niti ne zasluži. S kriteriji bi lahko pomagali tudi vrhunskemu plesalcu, baletniku, glasbeniku. Gotovo to ne bi bilo tako množično, da bi to za maturitetno komisijo ali pa za tiste, ki pripravljajo maturitetne pole, pomenilo hudo obremenitev. Sistem je rigiden, zelo težko ga spreminjamo, in zame, ki že trideset let poučujem v teh oddelkih, je velika želja, da bi tu naredili nek preboj, našli sogovornika na ministrstvu, ki bi nam prisluhnil in bi lahko nekaj dobrega naredili za šport, športnike. Promocija športa in preko njega Slovenije je velikanska in vrhunski športnik mednarodnega razreda bi si spremembo gotovo zaslužil. Vedno se ponašamo s športom in Slovenijo, ko so rezultati, ko pa bi bilo potrebno iti športniku malo naproti, pa ostanemo znotraj pravil. Tako pač je,” je jasen Renato Kuzman, ki kot član ekspertne skupine na Olimpijskem komiteju vztraja in pobude piše naprej.

Problem tudi točke za vpis

Ob maturi so še po njegovem problematični kriteriji za vpis v športni oddelek. “Učni uspeh je nenormalno preobtežen, športni rezultat pa ti od 185 točk prinese samo 10. To se veliki problemi. Vse to smo že napisali, oddal sem poročilo takratni ministrici, pa se ni zgodilo nič,” sklene naš sogovornik.