V Mariboru je bil te dni ustanovljen Mednarodni raziskovalni center – muzej druge svetovne vojne, s čimer je ideja o vzpostavitvi znanstveno-raziskovalnega in spominskega centra v objektu nekdanjega taborišča za sovjetske vojne ujetnike v mestni četrti Melje korak bližje uresničitvi. Kdaj bi muzej dejansko lahko zaživel, pa še vedno ni znano.

V skladu z dogovorom med rusko in slovensko stranjo je Mestna občina Maribor poleti odkupila stavbo nekdanjega nacističnega koncentracijskega taborišča Stalag XVIII D, ki je bila prej v zasebni lasti, in jo predala ruski strani, ki ima zdaj nalogo, da v njej vzpostavi načrtovani muzej. V ta namen je bilo potrebno ustanoviti javni zavod, ki bo lahko vodil uradne postopke in zbiral denar, saj nameravajo muzej vzpostaviti zgolj z donacijami.

Trenutno le simbolično urejen muzej

Ustanovitev zavoda so obeležili z včerajšnjo mednarodno konferenco z naslovom Spoštovanje preteklosti za blaginjo prihodnosti v organizaciji ruskegaveleposlaništva v Sloveniji ter Ruskega centra znanosti in kulture v Ljubljani. Srečanje zgodovinarjev, raziskovalcev, kulturnih delavcev in predstavnikov javnih ustanov iz Slovenije, Rusije in še nekaterih drugih držav so pripravili v objektu, kjer je načrtovan muzej, čeprav je ta le simbolično urejen in drugače še zaprt za javnost.

Ruski veleposlanik Doku Zavgajev je v pozdravnem govoru izrazil zadovoljstvo, da ideja po sedmih letih dobiva prve oprijemljive poteze, čeprav se vsi zavedajo, da jih na tem projektu čaka še veliko dela. Današnji dogodek je označil za začetek znanstveno-raziskovalnega dela, katerega namen je ohranjanje zgodovinske resnice o dogodkih druge svetovne vojne ter njenih naukov s ciljem prispevanja h krepitvi miru na svetu in sodelovanja med narodi in državami.

Lokalni koordinator projekta je nekdanji podžupan Maribora Janez Ujčič, ki naj bi tudi vodil omenjeni zavod. Dokler ne bo stavba v Melju primerna za vsakodnevno uporabo – zdaj nima niti osnovne infrastrukture -, naj bi imel sedež v Muzeju narodne osvoboditve Maribor, piše STA.

Občina izpolnila svoj del dogovora

“Žal je bil ta del zgodovine v mestu dolgo časa zamolčan. Takšna oblika spomina, kot se bo razvila tukaj, je primeren korak za to, da ne pozabimo na grozote, ki so se zgodile, in da se kaj takega ne bo nikoli več ponovilo,” je poudaril mariborski župan Andrej Fištravec. Kot je dejal, je občina izpolnila svoj del dogovora, zdaj pa je na ruski strani, da pelje zadevo naprej.

Občino je nakup objekta stal okoli 300.000 evrov, za dokončno ureditev muzeja pa bo na ruski strani treba zbrati več milijonov evrov. Podoba muzeja je že znana – idejno zasnovo sta pred leti izdelala arhitekta Mateja Katrašnik in Tomaž Kancler, v virtualni obliki pa si ga je ogledal celo ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Projekt vzpostavitve muzeja je bil takrat ocenjen na 2,5 milijona evrov, ki naj bi jih, kot omenjeno, zagotovila ruska stran.

Med drugo svetovno vojno je bil kompleks opuščenega skladišča v Melju del nemškega nacističnega ujetniškega taborišča, imenovanega Stalag XVIII D. V tem objektu je bilo med septembrom 1941 in marcem 1942 v izredno nehumanih razmerah nameščenih več tisoč ruskih vojnih ujetnikov in večina jih je zaradi izčrpanosti, podhranjenosti ali bolezni tam tudi umrla. Po nekaterih ocenah je tu umrlo več kot 5000 ljudi, po Ujčičevih besedah so doslej uspeli odkriti več kot 3000 njihovih imen.