V Zavodu za Novodobno Izobraževanje (ZNI) delujemo na področju mednarodnih izmenjav, v okviru katerih organizirajo praktična usposabljanja za kandidate iz tujine v lokalnih podjetjih, ter omogočamo enako izkušnjo tudi slovenskim kandidatom v drugih evropskih državah, so sporočili.

Zavod je leta 2005 ustanovila ga. Maja Kumperščak z namenom vzpodbuditi dijake in študente k novim izkušnjam v drugačnem kulturnem okolju, jim pomagati na njihovi učni poti ter jih pripraviti na uspešen vstop na trg dela po zaključenem šolanju. V Mariboru v sklopu programa Erasmus+ gostimo skupine iz različnih Evropskih držav, vse od Portugalske, Španije, Italije in Francije, pa tja do Poljske, Češke in Balkanskih držav. Na drugi strani sodelujejo tudi z mariborskimi šolami vključenimi v Erasmus+ konzorcij tehniških šol, ki ga vodi Tehniški šolski center Maribor kot podpora pri izvajanju mobilnosti dijakov v tujini.

Eden od pomembnih projektov mobilnosti v letošnjem letu je tudi evropski projekt Intervet Western Balkans. Glavni namen projekta je širiti priložnosti za učno mobilnost, ne samo v Evropski Uniji, ampak tudi na področju Balkana ter njihove šole usposobiti za uspešno sodelovanje pri tovrstnih projektih.

V okviru tega projekta, so letos poleti gostili na enomesečni mobilnosti prvo skupino dijakov iz Srbije. Pošiljajoča organizacija skupine je bila Gospodarska zbornica Srbije, koordinator projekta pa je naš dolgoletni partner Uniser Società Cooperativa Sociale Onlus, iz Forlija v Italiji.

Dijaki so iz Beograda prispeli 20. junija, in bili prve dni vključeni v intenzivne priprave na mobilnost, ki so zajemale številne aktivnosti kot so predstavitev programa mobilnosti, delavnica in priprava na intervju v podjetju, predstavitev Slovenije, in obisk Muzeja Narodne Osvoboditve z vodenim ogledom mesta. Med vikendom so za skupino organizirali izlet na Pohorje, kjer so obiskali Mariborsko kočo, ter poskusili tradicionalne slovenske in štajerske jedi.

Praksa v mariborskih podjetjih

Osrednji del njihove mobilnosti je bila praksa v podjetjih v Mariboru. Priložnost za praktično usposabljanje so dijakom ponudila naslednja podjetja, ki se jim želimo ob tej priložnosti tudi iskreno zahvaliti: Nana Bistro & Kavarna, proizvodno podjetje CNC Polanec, spletna agencija IT Melona, Permakulturni inštitut Maribor, Veterinarski center Pika in Dnevni center za otroke in mladostnike Pika.

Sledi še nekaj mnenj gostujočih dijakov o mobilnosti v Mariboru: “Slovenija mi je zelo všeč, je zelo lepa dežela, tudi Maribor je lepo mesto. ZNI je zelo dobra organizacija, všeč mi je, kako delujejo. Pri svojem delu delam na CNC stroju in sem zelo ponosen na to, sodelavci so zelo prijazni, spoznal sem veliko ljudi in se naučil nekaj novega,” je povedal Krunoslav Petrović, CNC Polanec.

Vuk Perišić, Katarina Ivković, IT Melona: “V Sloveniji se imamo super. Pri delu oblikujemo logotipe za podjetja in izdelujemo spletne strani. Učimo se tudi grafičnega oblikovanja. Tukaj nam je zelo všeč.”

To potovanje mi je zelo všeč, bilo je zelo zabavno. Delo je zelo težko, vendar sem se naučil novih stvari in novih tehnik, pa tudi nekaj stvari, ki jih lahko uporabljam doma. Maribor je lep, mesto je res odlično in organizacija projekta zelo dobra,” je sklenil Rastko Jurisić, Permakulturni inštitut Maribor: