Jeseni so zaradi slabše vidljivosti in pogojev vožnje na cestah bolj ogroženi udeleženci v cestnem prometu. Vozniki naj vožnjo prilagodijo razmeram in cestnoprometnim predpisom. Hitrost vožnje naj zmanjšajo v bližini otroških igrišč, šol in vrtcev, domov za starejše ter pred prehodi za pešce. Upoštevajo naj, da se na mokri, spolzki, ledeni ali zasneženi podlagi zavorna pot podaljšuje.
Na policiji opažajo, da so kljub nižjim temperaturam na cestah še vedno prisotni motoristi. Zaradi nižjih temperatur se asfalt čez dan manj ogreje, oprijem gum pa je temu primerno slabši, k temu pa je treba dodati še umazanijo, odpadlo listje in vlažno asfaltno podlago na nekaterih delih ceste. “Motoristom zato svetujemo, da za pot izbirajo lepo, sončno vreme, da se na pot odpravijo pravočasno, dobro poskrbijo za svojo vidnost in so pri vožnji še posebej previdni,” so pojasnili na PU Maribor.
Za varnost prometnih udeležencev poskrbljeno z urejenimi cestišči
Ceste na območju Mestne občine Maribor (MOM) vzdržuje podjetje Nigrad v skladu z letnim načrtom rednega vzdrževanja javnih prometnih površin, ki je usklajen z Uradom za komunalo, promet in prostor MOM in z njihove strani tudi potrjen. Kot so za nas pojavili v podjetju je poudarek v jesenskem času na čiščenju listja, pri čemer čiščenje izvajajo v okviru pridobljenih proračunskih sredstev.
Namen rednega vzdrževanja cest, kamor spada tudi čiščenje, je ohranitev njihovih prometnih, tehničnih in varnostnih lastnosti, zato ustrezno vzdrževano cestišče zagotovo prispeva k boljši varnosti udeležencev v prometu.
“Naši cestni pregledniki pregledujejo ceste dnevno in sproti opozarjajo na morebitne poškodbe na cestišču. Če odkrijejo manjše poškodbe, jih sanirajo sproti, ob ugotovitvi večjih poškodb pa o tem obvestijo vodjo pregledniške službe, ki ustrezno ukrepa,” so pojasnili v Nigradu. Pregledniki prav tako čistijo listje okoli požiralnikov, večje količine pa očistijo strojno. “Če se na kakšni lokaciji listje nakopiči pred našim rednim prihodom, občane prosimo, da nas o tem obvestijo,” dodajajo.
Tudi v Snagi Maribor, ki sicer skrbi za čiščenje listja na območju 2 parkov in 11 zelenih trgov, so mnenja, da zagotovo čista in urejena cestišča pripomorejo za večjo varnost vseh cestnih udeležencev. “V primeru očiščenih površin od listja se lahko tako izognemo morebitnim padcem in poškodbam pešcev, zdrsom kolesarjev in motornih vozil. Vsekakor pa je treba opomniti tudi na to, kako se v prometu vedemo kot vozniki in pešci. Kot vozniki, da prilagodimo vožnjo razmeram na cesti in kot pešci, da smo primerno obuti in upoštevamo vsi skupaj cestnoprometne predpise,” pojasnjujejo v Snagi. S tem po njihovi presoji pokažemo odgovornost do sebe in okolja, v katerem sobivamo.
Pomembno je tudi čiščenje pešpoti
“Problematiki pešcev v jesenskih in zimskih mesecih policisti namenjamo dodatno pozornost, tako pri rednem delu kot tudi v okviru poostrenih nadzorov,” pojasnjujejo na PU Maribor. Pri tem so pozorni tako na spoštovanje predpisov s strani voznikov motornih vozil in morebitne kršitve ter na spoštovanje predpisov s strani pešcev. Vedno naj bodo pozorni na pešce in jim odstopijo prednost. Posebno pozornost naj namenijo navzočnosti pešcev na in ob vozišču, kjer ni pločnikov.
Snaga Maribor skrbi za čiščenje v parkovnih in zelenih površinah, kjer listje dva- do trikrat tedensko oziroma po potrebi redno razpihujejo z utrjenih, pohodnih parkovnih poti. Na travnatih površinah listje strojno pobirajo ob košnjah, po potrebi pograbijo.
Mokro listje namreč lahko predstavlja nevarnost zdrsov pri obiskovalcih parkov.
“Seveda predstavlja to čiščenje tudi na teh površinah dodatno delo, saj je treba zaradi odpadlega listja in morebitnega dežja poskrbeti za redno čiščenje pohodnih površin,” so nam pojasnili v Snagi.