Napotnice za zdravstvene storitve imajo štiri različne stopnje nujnosti. Za stopnjo nujnosti nujno mora biti pacient na vrsti v 24 urah od predložitve napotnice, za stopnjo zelo hitro v 14 dneh, za hitro v 3 mesecih in za stopnjo redno v 6 mesecih. Takšne čakalne dobe določata zakon o pacientovih pravicah ter pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah.

Vendar pa to nikakor ne pomeni, da bodo pacienti v teh rokih tudi res prišli na vrsto. Najdaljše dopustne čakalne dobe so namreč marsikje presežene. Poleg tega pa lahko izvajalec zdravstvene dejavnosti v treh dneh po prejemu napotnice opravi triažo napotne listine. Povedano preprosteje: stopnjo nujnosti napotnice lahko spremeni ali pa napotno listino celo vrne izdajatelju.

Triaža pomeni razvrščanje bolnikov oziroma poškodovancev v skupine glede na vrsto in težo poškodbe, obolenja oziroma nujnost obravnave.

Napotnico lahko vrnejo izdajatelju

Triažo napotnic izvajajo tudi v večini specialističnih ambulant v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, da bi s tem skrajšali čakalne dobe. Povedali so, da napotnice pregledajo na podlagi strokovnih smernic: “Če se stopnja nujnosti, navedena na napotni listini, in stopnja nujnosti, ki se ugotovi ob triaži, razlikujeta, velja stopnja nujnosti, ki se ugotovi ob triaži. O tem pooblaščena oseba za čakalni seznam obvesti izdajatelja napotne listine in pacienta.” Stopnjo nujnosti glede na podano medicinsko indikacijo določi zdravnik specialist.

Ob triaži lahko ugotovijo tudi, da medicinske indikacije sploh ni. V tem primeru napotno listino v treh dneh vrnejo njenemu izdajatelju in o tem obvestijo pacienta.

Za operacije stopnjo nujnosti določi zdravnik specialist

V UKC Maribor so razložili, da je za operativne posege sistem nekoliko drugačen: “Vsi pacienti za operativne posege so vpisani na podlagi stopnje nujnosti, ki jo določi zdravnik specialist na podlagi medicinske dokumentacije in ni odvisna od napotnice izbranega zdravnika.”

“Najpogostejši razlog za spremembo nujnosti napotnice je neustrezna medicinska indikacija ali napotitev,” so povedali v UKC Maribor.

Če medicinska sestra ob uvrščanju pacienta na čakalni seznam ugotovi, da čakalna doba za zdravstveno storitev v UKC Maribor presega najdaljšo dopustno čakalno dobo, pacientu predlaga izvedbo te storitve pri drugem izvajalcu. Pacient lahko napotitev drugam tudi odkloni. V tem primeru ga medicinska sestra vseeno ursti na čakalni seznam in to zabeleži.