Zadnje čase se v UKC Maribor srečujejo s pomanjkanjem kadra, predvsem anesteziologov. Zaradi tega v preteklih dnevih niso mogli odpraviti nekaterih načrtovanih, sicer ne nujnih posegov. Trenutno je zaposlenih le še 17 anesteziologov, kar je precej manj kot bi jih potrebovali. Glede na obseg dela bi namreč potrebovali kar 48 anesteziologov.
Lahko pričakujemo, da bodo zaposlitev prejeli zdravniki iz tujine?
UKC Maribor aktivno sodeluje z Zdravniško zbornico Slovenije in sicer z razpisom več novih specializacij. »Poskušamo pospešiti nostifikacije nekaterih licenc za tujce, radi bi zaposlili tri dodatne anesteziologe specialiste iz tujine, pri čemer bo potrebno opraviti vse formalnosti,« je dejal direktor Mariborskega kliničnega centra.
Nov urgentni center bo v celoti zaživel s 1. januarjem prihodnje leto, do takrat je v načrtu zaposlitev dveh nujno potrebnih zdravnikov.
»V prihodnje bo potrebno službo reorganizirati v smislu, da se priključi urgentni del zdravstvenega doma v urgentni center,« je pojasnil Pivec in dodal, da so dogovoru že v teku. Po njegovih besedah je trenutno najbolj potrebna zaposlitev dveh zdravnikov urgentne medicine. V naslednjih treh letih pa je, kot je dejala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc predvidenih kar 300 specializantov družinske in urgentne medicine.
Določene naloge bi se lahko prenesle na diplomirane medicinske sestre
Kot je ministrica za zdravje še dejala, bi bilo potrebno v Sloveniji razmisliti tudi o dveh možnih ukrepih in sicer: v situacijah kot je ta, pospešiti možnosti prihoda tujega zdravstvenega kadra, druga možnost je, da se določene kompetence prenesejo na diplomirane medicinske sestre.
Direktor UKC Maribor Gregor Pivec se je odločil za kratkoročno rešitev in sicer 20 odstotkov dodatnega plačila za povečan obseg dela.
Pretekla leta je UKC Maribor zapustilo pet anesteziologov. Trenutno se izobražuje 22 specializantov, ki pa še nimajo dovolj izkušenj, da bi lahko delali samostojno. Manjkajoči kader že nekaj časa poskušajo nadomestiti s pomočjo anesteziologov iz celjske in murskosoboške bolnišnice.  
V teh časih se je tako zaradi manjkajočih zaposlenih obseg dela anesteziologov zelo povečal, zato je bila predlagana rešitev – 20 odstotkov dodatnega dela za opravljeno delo, a ta rešitev je zgolj kratkoročna. Z ukrepi se strinja tudi Kolarjeva, ki pa se zaveda, da se bo potrebno problema lotiti celovito in najti rešitev, ki bodo ustrezne za dlje časa.