Mušice so pogosta nadloga. Čeprav ne grizejo, mušice in pa hišne muhe na svojih nogah nosijo na milijone mikroorganizmov, ki lahko širijo bolezni, ki se prenašajo s hrano. Na srečo obstajajo varni in naravni načini, kako preprečiti in se znebiti mušic in muh v vašem domu.

Zakaj muhe okupirajo ravno vaš dom?

Hišne muhe in mušice privlači razpadajoča hrana in organske snovi, s katerimi se lahko hranijo. To vključuje ostanke hrane in razpadajoče organske snovi. Tudi nepokrite smeti, iztrebki hišnih ljubljenčkov in kompost lahko pritegnejo muhe. Jajčeca odlagajo na območjih s slabimi sanitarnimi pogoji, kjer so fekalne snovi in smeti. Odlagajo jih tudi v vlažno organsko snov, kot so zemlja, gnoj, kompost ali gnijoča vegetacija.

Če je vaš dom v bližini gojišč muh, kot je kmetija, smetišče ali klavnica, lahko neželeno postanete gostitelj številnih hišnih muh. Muhe lahko vstopijo v domove skozi nezastrta okna ali vrata in druge nezatesnjene odprtine v iskanju hrane ali toplote. Bodite pozorni na morebitne razpoke ali luknje in jih dobro zakrpajte. Preverite vse špranje okoli vrat in okenskih okvirjev, kjer so razpoke bolj verjetne.

[[image_1_article_66172]]

Če so se pri vas muhe že naselile obstaja nekaj načinov za odstranjevanje teh nadležnih bitji. Dobra novica je, da se hišnih muh lahko znebite s predmeti, ki jih verjetno že imate doma:

Jabolčni kis in milo za posodo - Uporabite enake dele mila za pomivanje posode in jabolčnega kisa ter raztopino dajte v skledo ali kozarec. Po vrhu potresite sladkor, da še bolj privabite muhe. Jabolčni kis in sladkor bosta muhe pritegnila, medtem ko jih bo Sredstvo za pomivanje posode razgradilo. Če nimate jabolčnega kisa, poskusite s starim vinom ali pivom.

Zelišča in eterična olja - Zelišča, kot so bazilika, sivka, lovorjev list, meta, ognjič in kapucinka, posadite blizu vrat in oken, kjer se nabirajo muhe. Te odganjajo nadloge in nudijo naravno odvračilno sredstvo, da vaš dom postane neprivlačen kraj za muhe. Medtem eterična olja iz naštetih rastlin ter evkaliptusa in limonske trava, enako delujejo kot repelenti proti muham. Ta nalijte v difuzorje ali jih zmešajte z vodo in razpršite po mestih vašega doma, kjer le-te zbirajo.

Pasti za muhe - Samolepilni papir in pasti za muhe so preprost način za lovljenje hišnih muh. Svetlobne pasti so še en način, kako se znebiti teh nadlog. Ti delujejo tako, da pritegnejo muhe na svetlobo v zadnjem delu pasti in jih ujamejo ali ubijejo z elektriko.

Mušice lahko živijo tudi v loncih sobnih rastlin

Ste opazili majhne črne mušice, ki prihajajo iz zemlje vaše sobne rastline? Te so lahko celo škodljive za vašo rastlino, saj odlagajo jajčeca v zemljo med korenine. Ker večina teh mušic uživa v vlažni zemlji, bo dodajanje debelega sloja suhe prsti v lonček omogočilo, da se zemlja pod njo naravno posuši, kar bo pregnalo mušice.

Upoštevati pa je treba, da čeprav lahko tako preženete mušice, lahko z izsuševanjem poškodujete svojo rastlino. Kaktusi bodo na primer zdržali v suhi prsti, druge vrste sobnih rastlin pa morda ne. Druga možnost je manj pogosto zalivanje. Ker potrebujejo mušice za preživetje vlažno okolje, bo redkejše zalivanje za nijh ustvarilo neprijetne življenjske razmere.

[[image_2_article_66172]]

Medtem je eden najučinkovitejših in naravnih načinov za odstranjevanje mušic v loncih rastlin uporaba neemovega olja. Neem, znan tudi kot Azadirachta indica, je tropsko indijsko drevo iz plodov katerega se hladno iztisne olje. Tega preprosto razredčite z vodo, ga zlijte v svojo rastlino in z njim tudi poškropite njene liste. Da bi pa nasploh preprečili odlaganje jajčec v sobne rastline, lahko povrh zemlje naložite manjšo kamenje ali tanjšo plast gramoza. Če pa noben od teh načinov ne uspe, pa je zadnja možnost, da rastlino enostavno presadite v drug lonec s svežo zemljo.

Kaj pa če se pojavijo v odtoku?

Vaše kuhinjsko korito in odtok sta raj za mušice. Njihovo idealno okolje za razmnoževanje je mokro, vlažno in polno živilskih odpadkov, s katerimi se hranijo. Vaš prvi ukrep za spopadanje z odvodnimi muhami je preventiva. V odtok ne spoščajte ničesar, kar bi povzročilo kopičenje. Kavna usedlina se na primer spremeni v gosto pasto, ko je izpostavljena vodi, maščoba pa se strdi, ko se ohladi. Ta proaktivni pristop lahko prepreči, da se odtok spremeni v gojišče mušic.

Kadar pa so se mušice že naselile, je zlivanje vrele vode v odtok dober začetek. Pomagala bo zrahljati delce hrane in kopičenje. Soda bikarbona in kis sta smrtonosen duo za vsako mušico, ki bi se želela razmnoževati v vašem koritu. Če v odtok zlijete pol skodelice sode bikarbone in nato skodelico belega kisa, boste povzročili reakcijo mehurčkov. Počakajte 10 minut in nato zmes prelijte z vrelo vodo. Kombinacija sode bikarbone in kisa je lahko zelo učinkovita, saj se širi vedno dlje po vašem odtoku in ubije vse insekte na svoji poti.

V skrajnem primeru, da domače sestavine ne pomagajo, boste morda morali uporabiti orožje, ki verjetno že leži nekje okoli vaše hiše. Govorimo o dobrem starem belilu. Z zlivanjem belila v odtok bo to uničilo vse mušice in jajčeca, s katerimi pride v stik. Vendar ta možnost ni brez pomanjkljivosti. Kontaktna izpostavljenost belilu lahko povzroči hudo draženje. Vdihavanje je prav tako nevarno, zato priporočamo to metodo kot čisto zadnjo možnost.