Eksperimentalno zdravilo z imenom lacanemab, je zdravilo za Alzheimerjevo bolezen podjetij Eisai in Biogen in je v poskusni dobi pokazalo velik potencial. V tretji fazi klinične raziskave pri bolnikih z zgodnjo obliko bolezni, je zdravilo doseglo dobre rezultate, in sicer je zmanjšalo upad kognitivnih in funkcijskih sposobnosti za 27 odstotkov.
Odkritja, ki so jih raziskovalci zbrali v študiji na 1.795 prostovoljcih, so po mnenju mnogih znanstvenikov izjemnega pomena, saj ljudje z Alzheimerjevo boleznijo trenutno prejemajo druga zdravila, ki jim sicer pomagajo blažiti simptome, vendar nobeno od njih ne spremeni samega poteka bolezni, poroča BBC.
Zdravilo lecanemab je protitelo – podobno tistim, ki jih telo proizvaja za napad na viruse ali bakterije, ki je bilo oblikovano tako, da imunskemu sistemu pove, naj iz možganov odstrani amiloid beta. To je beljakovina, ki se kopiči v prostorih med nevroni v možganih in tvori značilne obloge, ki so eden od znakov Alzheimerjeve bolezni.
Kljub velikemu pomenu, ki ga znanstveniki pripisujejo ugotovitvam, pa je zdravilo daleč od popolnosti. Zdravljenje z lecanemabom je namreč učinkovito, če se z njim začnejo zdraviti bolniki v zgodnji fazi bolezni, ko možgani še niso tako močno poškodovani. To pa bi pomenilo, da bi morali ljudje zdravnika obiskati že ob prvih težavah s spominom, ti pa bi jih morali takoj poslati na dodatne preiskave, ki ugotavljajo, ali gre za Alzheimerjevo bolezen ali za drugo obliko demence. Trenutno le dva odstotka bolnikov prideta do teh preiskav, pravi BBC.
Med študijo na bolnikih pa so se pokazali tudi stranski učinki zdravila. Pri 17 odstotkih udeležencev so se pojavila tveganja za možganske krvavitve, pri 13 odstotkih pa tveganja za otekanje možganov. Skupno je moralo zdravilo zaradi stranskih učinkov prenehati jemati 7 odstotkov ljudi.
Kaj pa se zgodi po 18 mesecih jemanja, zaenkrat še ni odgovorov. Ljudje imajo od pojava prvih simptomov običajno šest let neodvisnega življenja. Če zdravilo napredovanje Alzheimerjeve bolezni upočasni za četrtino, to pomeni dodatnih 19 mesecev neodvisnega življenja. Je pa mogoče, da bi zdravilo imelo večji učinek, če bi ga jemali dlje časa.
Kljub tveganjem pa strokovnjaki poudarjajo, da so ugotovitve pomembne tudi za nadaljnji razvoj zdravila. Doktorica Susan Kohlhaas iz organizacije Alzheimer’s Research UK, je za BBC povedala, da zdravilo nudi skromen učinek, vendar znanstveni skupnosti daje veliko upanje, da bi naslednja generacija zdravil lahko bila boljša.