Delavci ob vse višji inflaciji zahtevajo višje plače, predsedniku Emmanuelu Macronu pa so tako postavili enega najtežjih izzivov od njegove ponovne izvolitve maja letos. Stavka, ki bo prizadela predvsem javni sektor, kot so šole in prevoz, je nadaljevanje večtedenskih industrijskih akcij, ki so povzročile motnje v velikih francoskih rafinerijah in povzročile nered pri dobavi goriva bencinskim črpalkam. Ljudje na gorivo tako na bencinskih črpalkah čakajo tudi več ur. Vlada je delavcem v bencinskih skladiščih sicer naročila, naj se vrnejo na delo, da bi bilo gorivo kmalu spet dosegljivo, sindikalni voditelji pa upajo, da bo delavce ta odločitev vlade le še bolj podžgala, poroča portal 24ur.

Stavke so se razširile tudi na druge dele energetskega sektorja

Predvsem sindikat CGT je pozval k nadaljnjim izstopom v družbi TotalEnergies, kljub temu da je naftna družba v petek z drugimi sindikati dosegla dogovor, vključno s sedemodstotnim povišanjem plač in bonusom. CGT zahteva 10-odstotno zvišanje plač, pri čemer navaja naraščajočo inflacijo in velike dobičke podjetja.

Stavke so se ob naraščanju napetosti v drugem največjem gospodarstvu evrskega območja razširile tudi na druge dele energetskega sektorja, vključno z jedrskim velikanom Electricite de France, kjer so vzdrževalna dela, ključna za oskrbo z električno energijo v Evropi, odložili. Predstavnik sindikata FNME-CGT je v ponedeljek dejal, da stavke vplivajo na delo v desetih francoskih jedrskih elektrarnah, dodatno zamujajo pri vzdrževanju 13 reaktorjev, francoska proizvodnja električne energije pa se je zmanjšala za skupno 2,2 gigavata.

K pridružitvi torkovi stavki so pozvali tudi sindikati javnih uslužbencev, zato obstaja možnost, da bodo motnje tudi v šolah in drugih javnih ustanovah. V javnem prometu pričakujejo večje motnje v lokalnem prometu, med drugim v Eurostarju, vlakih in primestnih vlakih ter pariški podzemni železnici. Eurostar je sporočil, da je zaradi stavke odpovedal nekatere železniške poti med Londonom in Parizom.

Stavke potekajo v napetem političnem kontekstu, saj naj bi francoska vlada sprejela proračun za leto 2023 z uporabo posebnih ustavnih pooblastil, kar bi ji omogočilo, da zaobide glasovanje v parlamentu. Stavke so sicer predvidene po vsej državi, v Parizu se bo začela ob 12. uri po lokalnem času, poroča Reuters. Že v nedeljo je na tisoče ljudi prišlo na ulice Pariza in protestiralo proti naraščajočim cenam.

Množični protesti proti vse dražjim cenam hrane in energije, pa tudi proti ruskim sankcijam, ki hromijo evropsko gospodarstvo, potekajo tudi v drugih delih Evrope, med drugim v Nemčiji, Belgiji in Italiji, še navaja portal 24ur.