Več jih je bilo pri poskusu prehoda meje ubitih, obenem pa se vrstijo potencialno nevarni incidenti med vojaki, ki vsak s svoje strani, a obenem zelo blizu drug drugemu, varujejo omenjeno mejo.
Predsednik sveta EU Aleš Hojs: Obsojamo instrumentalizacijo migracij
Svet EU, v katerem so zastopane države članice, je v odzivu na “vztrajno hibridno napadanje s strani beloruskega režima” danes sprejel sklep o začasnem delnem prenehanju izvajanja sporazuma med EU in Belorusijo o poenostavitvi izdajanja vizumov za uradnike beloruskega režima. Ta odločitev pa ne bo vplivala na navadne beloruske državljane, je sporočilo slovensko predsedstvo Svetu EU, poroča siol.net.
Začasno prenehanje izvajanja se nanaša na določbe, s katerimi se za uradnike beloruskega režima ukinjajo zahteve po dokazilih, ureja izdajanje vizumov za večkratni vstop in zmanjšujejo takse za obravnavo vlog za izdajo vizuma.
“Odločno obsojamo in zavračamo nadaljnjo instrumentalizacijo migracij, ki jo izvaja beloruski režim. Nesprejemljivo je, da se Belorusija v politične namene igra z življenjem ljudi. Z današnjo odločitvijo smo znova pokazali, da se bomo še naprej skupaj zoperstavljali temu hibridnemu napadanju,” je sporočil predsedujoči Svetu EU, slovenski notranji minister Aleš Hojs.
Migrants from the Middle East are trying to violently force their way into Poland at the border with Belarus. They’ve broken through the wire fencing. They want to go to Germany & Northern Europe for the generous public benefits. pic.twitter.com/WHP2LaQLGX
— Andy Ngô 🏳️🌈 (@MrAndyNgo) November 8, 2021
Pozivi tudi iz ZDA
Tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price je v ponedeljek pozval Belorusijo, naj preneha načrtno pošiljati migrante na mejo s Poljsko in naprej v Evropo.
“Pozivamo Lukašenkov režim, naj nemudoma ustavi kampanjo organiziranja prisilnih neregularnih migrantskih tokov preko meje v Evropo,” je izjavil Price in dodal, da ZDA ostro obsojajo politično izkoriščanje ranljivih ljudi.
EU poln obtožb
EU obtožuje Lukašenka, da čez mejo na Poljsko pošilja migrante in begunce z Bližnjega vzhoda zaradi maščevanja po sankcijah Bruslja. Tudi zveza Nato je kot nesprejemljivo označila izkoriščanje migrantov za pritisk na EU.
Tudi zveza Nato je kot nesprejemljivo označila izkoriščanje migrantov za pritisk na EU.
Nemški notranji minister Horst Seehofer je Bruselj pozval k ukrepanju za zajezitev toka migrantov iz Belorusije v Poljsko, saj se zaveda, da je naslednja postaja po Poljski Nemčija. “Poljska ali Nemčija sami tega ne moreta obvladati,” je dejal minister za časnik Bild.
Poljska je v ponedeljek poročala, da je preprečila poskus prečkanja meje z Belorusijo več sto nezakonitim migrantom. Varšava je ob tem opozorila, da jih je na poti do meje še več tisoč. Seehofer je zato podprl idejo Poljske, da na meji postavi zid.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je že v ponedeljek pozvala k zaostritvi sankcij proti Belorusiji.
Podpora Poljski tudi s strani slovenskega premierja
Podporo Poljski je zagotovil tudi slovenski premier Janez Janša. “Poljska brani našo skupno evropsko mejo,” je tvitnil. Ob tem je zagotovil pripravljenosti Slovenije, da ponudi pomoč. Kljub slovenski majhnosti se je naša država kot partner torej bolj izkazala kot Poljska pri dogodkih, ko je bila oblegana naša južna meja.