Po podatkih Gun Violence Archive so v Združenih državah letos do 14. februarja zabeležili 67 množičnih streljanj. Leta 2023 je bilo tako do zdaj (kar precej) več množičnih streljanj kot dni – v 45. dneh so zabeležili 67 množičnih streljanj. To pomeni, da je bilo v povprečju vsak dan vsaj eno množično streljanje. Lani ob tem času je država doživela 49 množičnih streljanj.

Večina žrtev so otroci

Množična streljanja so opredeljena kot incident, v katerem so ustreljene ali ubite vsaj štiri žrtve. Čeprav ne predstavljajo večine primerov nasilja z orožjem v Ameriki, je njihov vpliv na skupnosti in žrtve očiten. Njihov seznam si lahko ogledate na tej povezavi.

V streljanjih je letos umrlo 5324 ljudi, od tega jih je več kot polovica storila samomor – 3036. S posodobljenimi podatki je bilo do 15. februarja že 71 množičnih streljanj, v katerih je umrlo okoli 300 ljudi. Med njimi 26. otrok, mlajših od 11 let in 194. otrok, starih med 12. in 17. let.

Letošnja odmevnejša množična streljanja v ZDA so bila:

  • Streljanje na praznovanju kitajskega novega leta, kjer je umrlo deset ljudi
  • Strelski napad na šolo v Iowi, ki je zahteval življenji dveh šolarjev
  • Streljanje na univerzi v Michiganu na 14. februarja, po zadnjih informacijah so umrle najmanj tri osebe

Američani se pištol ne bodo znebili, niti ne želijo omejiti dostopa do njih

Ameriški predsednik Joe Biden je sicer pred le nekaj tedni kongres pozval, naj sprejme prepoved jurišnega orožja oziroma polavtomatskih pušk, potem ko sta zvezno državo Kalifornijo konec januarja pretresla množična strelska napada, v katerih je umrlo 17 ljudi. Predlagana prepoved sicer nima možnosti za potrditev. “Tudi ko čakamo na podrobnosti o streljanju, se zavedamo, da nasilje s strelnim orožjem zahteva ostrejše ukrepe. Ponovno pozivam oba domova kongresa, naj hitro ukrepata in sprejmeta prepoved za varnost ameriških skupnosti, šol, delovnih mest in domov,” je sporočil Biden.

Republikanci nasprotujejo ukrepom proti orožju, pa tudi demokrati večinoma niso za popolno prepoved. Demokrati niti v senatu, kjer imajo tesno večino, predloga o prepovedi jurišnega orožja ne morejo spraviti mimo republikanske obstrukcije, v predstavniškem domu kongresa pa imajo republikanci tesno večino in predlog niti ne bo uvrščen na glasovanje.

Medtem ko veliko Američanov na spletu opozarja na velik problem, ki ga ima država s pištolami, pa se drugi branijo, da je dostop do orožja njihova pravica in da ne bi pomagalo, če bi jim to pravico odvzeli.