Nad številne evropske države se je zaradi bruhanja vulkana v La Palmi v teh dneh razširil oblak žveplovega dioksida, kar je razvidno na spletni strani Windy. Zaradi bruhanja vulkana naj bi se v teh dneh dvignile tudi temperature ozračja, kar že zaznavamo.
Pri izbruhih vulkanov in gozdnih požarov pa sicer pride do velikih koncentracij naravnega vira žveplovega dioksida. Najpogostejši od žveplovih oksidov (SOX) je žveplov dioksid (SO2), ta je brezbarven plin z vonjem, ki draži. Najhujša škoda nastane pri spreminjanju žveplovega dioksida v žveplovo kislino v ozračju, ki se nato nalaga kot kisel dež, sneg ali v obliki posušenih kislih delcev.
Povzroča težave z dihanjem in motnje vida
Brezbarven plin žveplov dioksid lahko že v manjših količinah povzroči težave z dihanjem in motnje vida, v večjih količinah pa je tudi smrtno nevaren. Kratkoročno izpostavljanje žveplovem dioksidu povzroči težave astmatikom in občutljivim ljudem predvsem v bližini industrije, ki je brez ustreznega čiščenja. Otroci v krajih z onesnaženim zrakom pogosteje zbolevajo za kašljem, bronhitisom in infekcijami globlje v dihalih, kot otroci ki žive v manj onesnaženih krajih. Tudi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), je nedavno objavil posodobljene smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in priporočila o kakovosti zraka.
Od zadnje izdaje smernic v letu 2005 je prišlo do novih dokazov o vplivu onesnaženega zraka. Nove epidemiološke študije so dokumentirale škodljive vplive onesnaženega zraka na zdravje tudi v državah z relativno čistim zrakom pri nižjih koncentracijah kot v prejšnjih študijah. Za onesnaževala PM2.5, PM10, O3, NO2, SO2 ter CO so se smernice, glede na prejšnjo izdajo, zaostrile.
Raziskave ugotavljajo visoko stopnjo povezanosti onesnaževal zraka z boleznimi srca in ožilja, dihalnimi obolenji, nevrološkimi obolenji, sladkorno boleznijo in težavami v reproduktivnem zdravju, zato je WHO izdala nove smernice o kakovosti zraka.
V višinah se bo nad Evropo razširil oblak SO2 iz vulkana na La Palmi. Ta bo ostal visoko v ozračju, nad 5000 m, v nižinah pa vrednosti SO2 ostajajo običajne in so daleč pod vrednostmi, ki bi lahko škodovale zdravju. Tudi v naslednjih dneh SO2 ne bo dosegel nižjih plasti ozračja. pic.twitter.com/H5WVPQwpkN
— ARSO vreme (@meteoSI) October 20, 2021
Kakšno je stanje pri nas?
Ali se oblak širi tudi naše kraje in ali so vrednosti žveplovega dioksida nad Slovenijo alarmantne, smo povprašali dežurnega prognostika Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO). Ta nam je pojasnil, da vrednosti žveplovega dioksida zaenkrat niso alarmantne.
Vpliva žveplovega dioksida nad Slovenijo zaenkrat nismo zabeležili, sicer pa v teh dneh beležimo onesnaženje pri tleh, ki pa ni pretirano drugačno kot sicer. V kolikor vrednost delcev presega 310, je ta za zdravje škodljiva, sicer pa se trenutna vrednost giblje okrog 10, tako da ni problematična.
Kljub temu da meritve ARSA ne zaznavajo povečanih vrednosti žveplovega dioksida, ki bi bile za zdravje škodljive, je spletni strani Windy sicer razvidno drugače, zato vendarle previdnost ne bo odveč.