Košarkarji Slovenije so danes odigrali prvo tekmo na svetovnem prvenstvu na Okinavi. Tekma se ni začela najbolj obetavno, v prvi četrtini je Venezuela imela tudi manjšo prednost, a jo je Slovenija “povozila” v tretji in četrti četrtini ter zaključila s precejšnjo prednostjo – 100:85.

Slovenija se je prebudila v drugi četrtini

Na začetku tekme je Venezuela z natančnimi meti za tri točke pridobila prednost, zato je Slovenija zaostajala s 31:33 po prvi četrtini. Slovenija je prevzela vodstvo v drugi četrtini, izboljšala obrambo ter povečala prednost, medtem ko je Dončić še naprej blestel. V tretji četrtini je Slovenija nadaljevala trdno igro, Dončić pa je prispeval tako v napadu kot tudi v obrambi, kar je vodilo do udobne prednosti ekipe. To se je nadaljevalo tudi v zadnji četrtini.

Slovenija bo v prvem delu SP igrala še z Gruzijo v ponedeljek ter Zelenortskimi otoki v sredo. Glede na to, da se v drugi del prenašajo vse točke in da se slovenska skupina križa z Avstralijo, Nemčijo, Finsko ali Japonsko – naprej gresta dve najboljši ekipi, je ključno, da Sloveniji tudi na drugih dveh tekmah ne spodrsne.

* Dvorana Okinava, gledalcev 6300, sodniki: Zurapović (BiH), Kallio (Kanada), Liszka (Poljska).
* Slovenija: Nikolić 8 (2:2), K. Prepelič 18 (5:7), Tobey 21, Blažič 4, Dimec 2 (0:2), Dragić 2 (2:2), B. Prepelič 5 (1:1), Čebašek 3, Dončić 37 (13:16).
* Venezuela: Vargas 5, Sojo 16 (0:1), Zamora 12, Cubillan 3, Chourio 5, Ruiz 3 (1:1), Graterol 2, Guillent 12 (3:3), Carrera 10 (1:2), Materan 11, Colmenares 6 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 23:30, Venezuela 7:11.
* Met za dve točki: Slovenija 22:28, Venezuela 15:27.
* Met za tri točke: Slovenija 11:28 (Tobey 3, K. Prepelič 3, Dončić 2, Nikolić 2, Čebašek), Venezuela 15:27 (Zamora 4, Sojo 4, Materan 3, Vargas, Guillent, Cubillan, Chourio, Carrera).
* Skoki: Slovenija 39 (27 + 12), Venezuela 23 (13 + 10).
* Osebne napake: Slovenija 20, Venezuela 26.
* Pet osebnih: Colmenares (37.).

Dončić postal nov slovenski rekorder

Luka Dončić je s 37 točkami postal nov slovenski rekorder na tekmah svetovnega prvenstva – prehitel je Jako Lakoviča in njegovih 24 točk iz 2006 v Saporu, razpoložena pa sta bila tudi Mike Tobey z 21 točkami in Klemen Prepelič, ki jih je dosegel 18.

Za Slovenijo je bila to trinajsta zmaga na štiriindvajsetih tekmah na svetovnih prvenstvih. Tudi vsa prejšnja tri je začela z zmago, nazadnje pa je na velikih tekmovanjih uvodno tekmo izgubila 2015 na eurobasketu v Zagrebu proti Hrvaški.