Z junijsko plačo bo večina v javnem sektorju deležna tretjega dviga plač v okviru plačne reforme, a znesek ne bo za vse enak. Nekateri zaposleni pa so končne plače dosegli že s prvima dvema dvigoma v lanskem letu, poroča STA.
Večina zaposlenih v javnem sektorju bo julija prejela višje plače
Večina zaposlenih v javnem sektorju bo danes oziroma v prihodnjem tednu deležna novega dviga plače. Gre za tretji obrok prehoda na plače, ki so bile posameznim delovnim mestom določene ob reformi plačnega sistema. Takrat so predvideli postopen dvig plač v skupno šestih obrokih, a, ker plač ne dvigujejo vsem enako, se število plačnih dvigov javnih uslužbencev razlikuje.
Ob prehodu v nov plačni sistem so ocenjevali, da bo že s prvima dvema dvigoma končno povišanje doseglo 13 % zaposlenih v javnem sektorju, ostali pa bodo preostanek povišanja dobili v celoti, v kolikor ta ne presega 70 evrov. Če je višji, se jim bodo plače povišale za 12 % celotnega povišanja, a ne za manj kot 70 evrov.
Predvideni še trije plačni dvigi
V okviru plačne reforme so predvideni še trije plačni dvigi, in sicer decembra letos, julija 2027 in januarja 2028. V sindikatih javnega sektorja pričakujejo, da bo reforma izvedena v celoti. Prejšnji teden sta se vodji sindikalnih pogajalskih skupin Jakob Počivavšek in Branimir Štrukelj sestala z državnim sekretarjem ministrstva za notranje zadeve in javno upravo Božom Predaličem, kjer sta izrazila pričakovanje, da nova vlada čim prej po dopustih konkretneje pojasni načrte nove vlade in kaj pomenijo napovedi iz koalicijske pogodbe.
Za STA so na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo na vprašanje o načrtih glede realizacije reforme pojasnili zgolj, da si bodo prizadevali uresničiti cilje iz koalicijske pogodbe, finančni minister Andrej Šircelj pa je ta teden v Odmevih na Televiziji Slovenija na vprašanje o plačah nekaterih skupin, učiteljev in poslancev, zatrdil, da njihova zamrznitev ni predvidena. Pred dobrim mesecem, ko se je pred pristojnim parlamentarnim odborom predstavil še kot ministrski kandidat, je Matoz ocenil, da so nekatere skupine nepravično ovrednotene ter da je treba reformo dokončati s krepitvijo stimulativnega dela, vezanega na uspešnost.
