Vlada je sprejela dopolnila k predlogu zakona o izvrševanju državnega proračuna. Predlaga črtanje določbe, po kateri se osnovne plače v javnem sektorju v letu 2024 ne bi uskladile. Socialni transferji bi se v letu 2024 uskladili v višini 70 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin, pokojnine pa že januarja v višini 8,2 odstotka.

Uskladite z rastjo cen življenjskih potrebščin

Minister za finance Klemen Boštjančič je po seji vlada pojasnil, da dopolnila med drugim določajo, da se bodo transferji, ki se usklajujejo po zakonu o usklajevanju transferjev, v letu 2024 uskladili, in sicer v višini 70 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin, ki jo ugotovi statistični urad v obdobju od decembra 2022 do decembra 2023.

Z nekoliko omejenim usklajevanjem do določene mere ohranjamo življenjski standard prejemnikov socialnih transferjev, hkrati pa omejujemo pritisk na rast inflacije,” je ocenil. Avtomatična indeksacija socialnih transferjev z inflacijo je namreč po njegovih besedah eden od dejavnikov, ki lahko v okolju z relativno visoko inflacijo povzroča dodatne inflatorne pritiske in s tem prispeva k vztrajanju inflacije.

Pokojnina bo januarja višja za 8,2 odstotka

Pri pokojninah vlada z dopolnili predvideva, da bi se prihodnje leto uskladitev delno opravila že pri izplačilu pokojnin in drugih prejemkov v januarju, in sicer v višini 8,2 odstotka. To je višina redne uskladitve, ki jo po zadnjih podatkih kaže izračun Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar), je navedel. Končna uskladitev pa se bo po njegovih besedah v skladu s pokojninskim zakonom opravila pri izplačilu pokojnin za mesec februar, pri tem se bo poračunala delna uskladitev, izplačana v januarju.

Uskladitev tudi v javnem sektorju

S predlaganimi dopolnili se črta tudi člen, ki je določal, da se vrednost plačnih razredov v javnem sektorju iz plačne lestvice v letu 2024 ne uskladi. Z umikom te določbe so v sindikatih pogojevali nadaljevanje pogajanj. V primeru sprejetja prepovedi usklajevanja v letu 2024 pa so zagrozili z zaostrovanjem aktivnosti.

Vlada je tudi odločila, da se bo v DZ z dopolnilom iz zakona umaknila rešitev, po kateri bi bil položaj zasebnih in javnih uslužbencev pri napotovanju na delo v tujino različen.