Poslanske skupine Svoboda, Levica in SD so vložile predlog za razrešitev predsednika DZ Zorana Stevanovića. Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic, koordinator Levice Luka Mesec in vodja poslanske skupine SD Meira Hot so ob tem podali izjavo.

"Z ustavo, ki je temelj naše domovine, se ni za igrati"

"Z ustavo, ki je temelj naše domovine, se ni za igrati," je odločitev opozicije, da vložijo predlog za razrešitev predsednika DZ pojasnil vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic. Meira Hot, vodja poslanske skupine SD je v obrazložitvi dejala, da predsednik nima nikakršne legitimnosti več za vodenje te funkcije.

V predlogu razrešitve je opozicijo izpostavila, da je dolžnost predsednika DZ preprečevati zlorabe parlamentarnega postopka, a tega ni počel.

Stevanoviću v opoziciji očitajo kršenje ustavnega reda, saj državni zbor z nepotrditvijo dnevnega reda izredne seje ni odredil ustanovitve opozicijskih preiskovalnih komisij, pri čemer je tudi sam glasoval proti dnevnemu redu. Menijo, da je s svojim ravnanjem kršil ustavo, ki varuje pravico parlamentarne manjšine do sklica izredne seje DZ, prav tako pa je kršil člen, ki določa, da lahko DZ odredi preiskavo o zadevah javnega pomena. 

V opoziciji Stevanoviću očitajo zlorabo ustave

Kot je dejal  koordinator Levice Luka Mesec, je Stevanović sicer sklical sejo, a je hkrati glasoval proti dnevnemu redu. "Če enkrat to narediš in si na to opozorjen s strani ustavnih pravnikov, je to lahko zdrs. Kot so ustavni pravniki povedali vsi v en glas, če se to zgodi dvakrat, pa to pomeni ne le namerno kršitev, ampak zlorabo ustave," je pojasnil Mesec.

"Na mestu predsednika državnega zbora ne more sedeti nekdo, ki zlorablja ustavo," je dejal Mesec.

Stevanoviću očitajo tudi dogajanje okoli poslanca Borisa Mijića, saj je napovedal, da bo le ta odstopil oktobra. "To ni več moralna drža, ker zakaj bo odstopil oktobra, ker Resnice, stranke predsednika Stevanovića, takrat to ne bo nič več stalo. Toliko o moralah teh ljudi," je dejal Mesec. Poslanci se bodo, kot pravili, morali vprašati o lastnih vrednotah in glede na to odločati na glasovanju.

V opoziciji ostajajo ostri

Glede predloga za razrešitev je Mesec bil jasen: "Predsednik Stevanović mora zapustiti mesto, ki ga zaseda, ker je na vseh točkah padel že po šestih tednih." To je že enajsti predlog za razrešitev predsednika državnega zbora v zgodovini Slovenije, a še noben izmed njih ni bil uspešen. 

Za razrešitev predsednika državnega zbora je na tajnem glasovanju potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov.

Ne glede na to, ali bo rezultat ostal isti, bodo v opoziciji ostali ostri in opozarjali na nepravilnosti, je zagotovila Hot. "Pomembno je, da izkoristimo vsa pravna sredstva, ki jih imamo, izkoristimo in vložimo," je pojasnila.