Inšpektorat Republike Slovenije za delo ob začetku vročinskega vala opozarja, da morajo delodajalci ob povišanih temperaturah zagotoviti ustrezne pogoje za varno in zdravo delo. Kadar temperatura v delovnih prostorih preseže 28 stopinj Celzija, so dolžni sprejeti ukrepe za zagotavljanje toplotnega udobja zaposlenih, tudi če so visoke temperature le začasna posledica vročega vremena.
Kaj morajo narediti delodajalci?
Kot pojasnjujejo na inšpektoratu, mora biti temperatura v delovnih prostorih prilagojena naravi dela in fizičnim obremenitvam delavcev. Izjema so tako imenovani vroči delovni prostori, kjer temperature naraščajo zaradi delovne opreme, denimo peči. Delodajalci morajo ukrepe uskladiti z izvajalcem medicine dela, ti pa morajo biti opredeljeni tudi v izjavi o varnosti z oceno tveganja.
Odločitev o tem, katere ukrepe bo izvedel, je delodajalčeva, morajo pa biti ukrepi opredeljeni v izjavi o varnosti z oceno tveganja.
Med začasnimi ukrepi, ki jih lahko uvedejo delodajalci, so prerazporeditev delovnega časa, krajši delovni čas, pogostejši odmori, zagotavljanje brezplačnih osvežilnih brezalkoholnih napitkov ter zmanjšanje intenzivnosti dela. V skrajnih primerih lahko pride tudi do začasne prekinitve delovnega procesa. Dolgoročno pa lahko delodajalci razmere izboljšajo z namestitvijo klimatskih in prezračevalnih naprav.
Inšpektorat za delo glede povišanih temperatur na delovnih mestih predlaga delodajalcem in delavcem tudi naslednje ukrepe
- pri uporabi klimatskih naprav v delovnem okolju priporočajo upoštevanje pravila -7 stopinj Celzija, kar pomeni, da naj temperatura zraka v delovnem prostoru ne bo za več kot 7 stopinj Celzija nižja od zunanje temperature;
- popijete lahko do tri litre brezalkoholnih pijač, priporočajo vodo (ne pozabiti na elektrolite);
- oblecite se v lahka in zračna oblačila;
- seznanite se z zdravstvenimi simptomi, ki so značilni, ko je človeški organizem izpostavljen previsokim temperaturam;
- izogibajte se slani prehrani in začimbam;
- najbolj učinkoviti so kratki in pogosti premori v ohlajenih prostorih, temperatura katerih pa ne sme biti tako nizka, da bi bilo zaradi nagle temperaturne spremembe ogroženo zdravje;
- ne pijte alkoholnih pijač;
- najbolj zahtevna dela opravite zgodaj zjutraj, ko je zunanja temperatura še nizka;
- če delate v ekstremno visokih temperaturah, vedno delajte v paru zaradi morebitnega nudenja medsebojne pomoči.
Kaj pa delavci na prostem?
Zelo visokim temperaturam so v poletnih mesecih izpostavljeni tudi delavci, ki delajo na prostem, predvsem velja to za dejavnosti gradbeništva, kmetijstva in druge dejavnosti, pri katerih delavci delajo na prostem tudi, ko so toplotne obremenitve zelo visoke.
Zelo pomembno je, da delodajalci izvedejo ustrezno ocenjevanje tveganja za varno in zdravju neškodljivo delo v razmerah, ko so toplotne obremenitve zelo visoke. Delodajalci morajo tveganja oceniti, nato pa določiti varnostne in zdravstvene ukrepe, določiti odgovorne osebe ter natančne roke za izvedbo teh ukrepov.
Dela na prostem (tudi na gradbiščih) se lahko skladno s pravilnikom pri temperaturi zraka višji od 30 stopinj Celzija izvajajo samo pod pogojem, da imajo delavci najmanj na vsake dve do tri ure zagotovljene najmanj petnajstminutne prekinitve dela in brezplačne brezalkoholne napitke.
V času prekinitev dela mora delodajalec v največji možni meri delavcem zagotoviti zaščito pred neugodnimi vremenskimi vplivi. Če delavci opravljajo dela na prostem v jasnem in sončnem vremenu, jim mora delodajalec zagotavljati ustrezno zaščito pred vplivi sonca.
