DZ je obravnaval posebno poročilo varuha človekovih pravic o dostopnosti centrov za socialno delo za gibalno in senzorno ovirane, po katerem je stanje v nekaterih primerih kritično. S 76 glasovi za in nobenim proti je sprejel priporočilo, naj ministrstvo za delo in skupnost centrov za socialno delo pripravita akcijski načrt za odpravo ovir.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter skupnost centrov naj akcijski načrt za odpravo ugotovljenih ovir pri dostopnosti centrov v skladu s priporočilom pripravita v 90 dneh. Prav tako naj v tem roku pripravita poročilo o že izvedenih aktivnostih v zvezi z obravnavano problematiko, so priporočili poslanci.

Poleg tega naj vlada v skladu s sprejetim priporočilom v sodelovanju z vsemi ključnimi deležniki pripravi celovito strategijo za odpravo ovir za dostop do vseh objektov v javni rabi za vse družbene skupine, pri čemer naj posebno pozornost nameni implementaciji zastavljenih ciljev in spoštovanju že sprejetih rokov iz obstoječe zakonodaje.

Varuh je stanje dostopnosti centrov za socialno delo (CSD) za gibalno in senzorno ovirane preverjal v vseh 16 območnih regijskih CSD oziroma v skupno 63 enotah CSD po Sloveniji. Najprej se je leta 2021 lotil poizvedovanja o dostopnosti za gibalno ovirane, nato pa je januarja lani pri istih naslovnikih poizvedoval še o izbranih vidikih dostopnosti za senzorno ovirane. Ugotovil je, da je stanje v nekaterih primerih kritično, je na seji DZ danes povedal varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Ugotovili so, da je fizična dostopnost za invalide urejena pri treh četrtinah enot CSD. Sanitarij za invalide ni imelo 18 enot, tako da so jih usmerjali na sanitarije na bližnji bencinski servis ali v 170 metrov oddaljen zdravstveni dom. Tako stanje je po Svetinovem opozorilu nedopustno in kaže na brezbrižnost države in vodstva posameznih enot CSD.

Po varuhovih besedah je še slabše stanje glede dostopnosti za tiste, ki so senzorno ovirani. Reliefnih napisov in simbolov ter napisov v Braillovi pisavi v času nastajanja poročila ni zagotavljala nobena enota CSD. Prav tako noben CSD ni imel prikazovalnikov pisnih informacij, predvajalnikov z videoposnetki pomembnih informacij v znakovnem jeziku in s podnapisi. Prav tako na nobenem CSD ni možnosti za vgradnjo slušnih zank.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je zagotovil, da se na ministrstvu zavedajo težav, ki jih je izpostavil varuh. Na področju fizične dostopnosti je bilo od leta 2021 sicer nekaj izboljšav, tako da le še enota v Ribnici nima urejene fizične dostopnosti za invalide.

STA