Pomoč na domu je namenjena pretežno starejšim osebam, ki živijo na svojem domu, vendar se ne morejo več v celoti oskrbovati ali negovati sami, niti tega v zadostnem obsegu ne zmorejo njihovi svojci ali sosedje. S pomočjo na domu se nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu ter se tako posamezniku omogoči, da lahko čim dlje ostane v domačem okolju. Kakšno je stanje v Mariboru in okolici ter kakšni so izzivi Centra za pomoč na domu Maribor?
Cene storitev so odvisne od sofinanciranja posamezne občine
Posamezne občine so tiste, ki so dolžne organizirati in zagotoviti socialno oskrbo na domu svojim občanom. Slednje izberejo izvajalca, ki nato storitev izvaja v ‘okviru mreže javne službe’. Izvajalec storitve je lahko javni zavod ali koncesionar. Občine pomoč na domu tudi sofinancirajo, najmanj v višini 50 %, v povprečju pa preko 70 % celotnih stroškov. Povprečna cena storitve znaša med 5 in 6 evrov na uro.
Zemljevid pomoči na domu po slovenskih občinah je pripravil Inštitut RS za socialno varstvo (IRSSV). Za podravsko regijo si ga lahko ogledate na tej povezavi.
V Mariboru in v veliko sosednjih občinah je izvajalec Center za pomoč na domu Maribor. V nekaterih občinah pa storitev izvaja Dom Danice Vogrinec Maribor. Sicer pa v Mariboru ter okolici deluje tudi vrsta zasebnikov in pravnih oseb z dovoljenji za tovrstno delo.
Zaradi pomanjkanja kadra morajo upravičence zavrniti
Raziskave IRSSV sicer nakazujejo, da je na področju pomoči na domu pomanjkanje kadra, zato vsako leto ostaja na čakalnem seznamu več sto oseb, ki bi storitve potrebovale in bi bile do njih tudi upravičene. Vendar jih izvajalci zavrnejo, najpogosteje zaradi prezasedenosti terminov oziroma pomanjkanja kadra.
Poleg tega izvajalci storitve ocenjujejo tudi, da so potrebe po storitvi večje oz. poročajo, da v svojih lokalnih okoljih prepoznajo osebe, ki bi bile do storitve upravičene, pa se vanjo ne vključijo oz. za storitev ne zaprosijo. Med uporabniki pomoči na domu se širi tudi nezadovoljstvo, ker bi potrebovali izvajanje v večjem obsegu.
Takšne so cene v Mariboru
Kot so nam pojasnili na Mestni občini Maribor, trenutno sofinancirajo 77,87% od celotnega stroška storitve. Veljavne cene so bile obravnavane na mestnem svetu 21.4.2022. Glede na dvig cen velikega dela storitev v Sloveniji zaradi inflacije in energetske krize, smo povprašali tudi, ali se bo cena za uporabnike v kratkem povišala, vendar o tem vsaj zaenkrat še ni načrtov.
Takšne so cene za socialnovarstvene storitve v Mariboru:
- Ekonomska cena socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu v letu 2022 znaša 24,00 EUR na uro, za uporabnika znaša 5,31 EUR.
- Ekonomska cena ure socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu ob nedeljah znaša 30,24 EUR, za uporabnika znaša 7,44 EUR.
- Ekonomska cena ure storitve za delo ob praznikih in dela prostih dnevih znaša 32,16 EUR, za uporabnika znaša 7,97 EUR.
V Mariboru so tako cene za pomoč na domu povprečne oz. dokaj nizke, te lahko namreč po občinah različno nihajo, saj je standard samo, da sofinancirajo za najmanj polovico. Oprostitve plačil so možne, odločbe o oprostitvah izdaja CSD Maribor, postopek pa določa aktualna zakonodaja (Uredba o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih storitev), so še pojasnili na MOM. Center za socialno delo sicer na podlagi materialnih stanj določi višino oprostitev in prispevkov k plačilu socialno varstvene storitve.
Center za pomoč na domu Maribor skrbi za okoli 700 uporabnikov
Center za pomoč na domu Maribor je ustanovljen za izvajanje pomoči družini na domu v obliki socialne oskrbe na domu in drugih spremljajočih aktivnosti ter socialnovarstvenih programov. V Mestni občini Maribor in ostalih zunanjih občinah se storitve izvajajo vse dni v tednu. Posamezen obisk traja najmanj 30 minut, največji dnevni obseg pa lahko doseže štiri ure. Vrste storitev vključujejo: Temeljna dnevna opravila, gospodinjska pomoč in ohranjanje socialnih stikov.
“Sprejem v storitev je postopek, ki je voden individualno, upoštevajoč stanje, želje in potrebe upravičenca ter zmožnosti izvajalca pomoči na domu“, nam je pojasnila direktorica Centra za pomoč na domu Maribor, mag. Barbara Žgajner. Storitev se prilagodi potrebam posameznega upravičenca, pri čemer pa je upravičenec upravičen do pomoči na domu, če potrebuje najmanj dve opravili iz dveh različnih sklopov opravil. Število vseh uporabnikov Centra za pomoč na domu Maribor je okoli 700.
Upravičenci do storitev so:
- osebe stare nad 65 let, ki zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, niso sposobne za popolnoma samostojno življenje;
- osebe s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo na domu;
- druge invalidne osebe, ki jim je priznana pravica do tuje pomoči in nege za opravljanje večine življenjskih funkcij;
- kronično bolni in osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni pristojnega centra za socialno delo brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za samostojno življenje;
- hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem ali težko in najtežjo motnjo v duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.
Kakšne plače pa prejemajo mariborske socialne oskrbovalke?
“Na Centru za pomoč na domu Maribor je zaposlenih okrog 100 oseb, v zadnjem obdobju je precej velika fluktuacija kadra med socialnimi oskrbovalkami,” nam je povedala direktorica Centra za pomoč na domu Maribor Barbara Žgajner. Socialne oskrbovalke in oskrbovalci imajo vsi redno zaposlitev (prednjačijo zaposlitve za nedoločen čas), kar pomeni, da se jim delovna doba šteje normalno.
“Glede na to, da smo del javnega sektorja, za nas velja enotni plačni sistem. Izhodiščni razred za socialno oskrbovalko je 23 (brez napredovanj), temu pa se ob plači izplačujejo še dodatki, skladno z zakonodajo oz. kolektivno pogodbo za našo področno dejavnost,” še je dejala direktorica zavoda. Kot nam je zaupala, za tiste, ki želijo nuditi pomoč na domu, ni kakšnih nadstandardnih ugodnosti. “Javni sektor je precej tog. Ugodnosti in ostali odmiki od splošno veljavne zakonodaje, so v prvi vrsti stvar zakonodajalca. Slednji do sedaj ni sprejel nobenih nadstandardnih ugodnosti, ki bi jih bili deležni izvajalci pomoči na domu,” je ob tem pojasnila.
“Ko odpreš vrata marsikaterega doma, se odkrije realnost”
Barbara Žgajner je z nami spregovorila še o vplivu epidemije Covida-19, inflacije in energetske krize. Kot je pojasnila, dvigi plač in uskladitve pokojnin ne sledijo stopnji inflacije, zato ima slednja negativen vpliv na standard in življenje tako zaposlenih kot uporabnikov Centra za pomoč na domu Maribor.
“Ko odpreš vrata marsikaterega doma, se odkrije realnost. ‘Coronakriza’ je spremenila v zelo kratkem času zelo veliko. Praktično čez noč. Socialno področje v odsotnosti razvojne strategije postaja drugorazredno, zato manj privlačno, četudi je ključno za uspešno in zdravo družbo,” še je razložila zaskrbljena direktorica mariborskega zavoda.