V občini Šentilj zadnja štiri leta deluje povsem prenovljeno turistično društvo. Kot nam je povedala njegova predsednica Sabina Bezjak, so uspeli Turistično društvo Šentilj v Slovenskih goricah registrirati 17. januarja 2017 po zahtevni in naporni papirnati proceduri. “V našem kraju je po razpadu starega TD Brloga, ki je število blizu 200 članov, nastala večletna velika vrzel. Na začetku smo bili samo trije; Sabina Bezjak, Jasmina Bračko in Miran Cvilak, že v naslednjem letu pa je društvo po odstopu Mirana vseeno pridobilo skoraj 30 članov.”
Najprej so ustanovili kuharsko sekcijo
Bezjakova nadaljuje, da so sledili dogodki, srečanja in udeležba na veliko različnih prireditvah in hkrati organizacija njihove največje prireditve Ilgovo. “Zgodba se je začela tako, da smo naprej ustanovili kuharsko sekcijo, s katero smo se udeleževali Cirbeškega kotla, Lisjakovega kotla in Pesniškega piskra, ob samem začetku pa smo seveda kaj skuhali tudi za pokušino. Kuhanje na prostem v kotlu in na drva je namreč vedno velik izziv. Vodja kuharske sekcije je naša članica Sonja Šajher. Zelo aktivni kuharski sekciji smo dodali še zeliščno, ki zelo pridno skrbi za urejen zeliščno cvetlični park pred medgeneracijskim centrom v Šentilju. Skozi vse leto naše članice in člani
skrbno okopavajo, obrezujejo, odstranjujejo plevel, nasajajo nove rastline po potrebi zalivajo, skratka skrbijo, da je naš park zdravilnih rastlin, zelišč in rožic urejen. Seveda je potrebno vsako rastlino opremiti tudi s strokovno razlago in fotografijo. Zato pa poskrbi vodja sekcije dr. farm. Silvo Koder. Na krajevni in farni praznik Ilgovo pa vsako leto v našem parku organiziramo tudi različna predavanja. Letos je bila naša gostja priznana strokovnjakinja gospa Miša Pušenjak. Odziv je bil izjemen.”
Za šentiljsko turistično društvo pa je pomembna tudi pohodniška sekcija. “Vsako leto organiziramo veliko pohodov, ki so pravzaprav že tradicija. Začnemo na svečnico, 2. februarja, s pohodom do kleti naših vinogradnikov, in to ne glede na vreme. Sledita prvomajski pohod na Plački stolp in druženje s pohodniki iz sosednjih občin in krajev ob prazniku dela. Pohod na dan državnosti (25. junij) in pohod na Ilgovo, prvo soboto v septembru, je vedno po različnih trasah naše Keltske poti v gozdu Bold. Na praznik Rudolfa Maistra, 23.novembra, pa se vsako leto na soboto pred praznikom po kratki kulturni prireditvi podamo na pot po različnih poteh. Tam obujamo zgodovinske dogodke, ki zaznamujejo ta praznik, in so odigrali pomembno vlogo za naš kraj v zgodovini. Sledi predbožični pohod na tihe jaslice na Pruhu, kjer skupaj s pohodniki iz sosednje Avstrije ter sosednjih krajev doživimo globino božične noči. Leto pa zaključimo s tradicionalnim silvestrskim pohodom na Plački stolp. Tako v dobri družbi pohodnikov iz različnih krajev, odličnem razgledu na prostem pričakamo novo leto. Sekcijo vodi Karel Meier.”
. Sicer pa je tako, da ustanavljamo sekcijo salamarjev, ki bo zajemala tudi člane iz sosednjih občin Pesnica in Kungota.
V društvo deluje še plesna sekcija, sekcija bosi kosi, ki je namenjena duhovnosti in energijski podpori iz šentiljskega okolja. “Saj najbrž poznate našo Keltsko pot v gozdu Bold z veliko zdravilnimi točkami. Sicer pa je tako, da ustanavljamo sekcijo salamarjev, ki bo zajemala tudi člane iz sosednjih občin Pesnica in Kungota. Ravno minulo soboto smo imeli ustanovno sejo. Dogovarjamo se še o medgeneracijski sekciji, kolesarski, rekreacijski in mladinski sekciji ter sekciji kreativnosti,” nam je še povedala Sabina Bezjak in dodala, da trenutno društvo šteje že več kot 100 članov.
Sonja Šajher in Karl Meier sta prejela priznanji Turistične zveze Slovenije
Turistično društvo Šentilj v Slovenskih goricah se je v letu 2018 pridružilo Mariborski turistični zvezi, leto kasneje še Turistični zvezi Slovenije. Že leta 2019 je članica društva Sonja Šajher prejela posebno priznanje za prizadevno prostovoljsko delo v turistični društveni organizaciji.
Sonja Šajher se je v mlado društvo vključila takoj na začetku delovanja, pred štirimi leti. Izjemno je pripomogla k širjenju in pridobivanju novih članov društva. Je vodja kuharske sekcije in zelo vestno skrbi, da se člani društva v čim večjem številu udeležujejo vseh kuharskih kotlov, piskrov ter skrbi, da se povezujejo z ostalimi turističnimi društvi. Zaradi izjemnega Sonjinega truda in požrtvovalnosti ima društvo veliko novih članov. Ni pohoda ali prireditve, kjer bi Sonja manjkala, člane razveseljevala in razvajala s svojimi sladkimi dobrotami ali obloženimi kruhki ter poskrbela, da temu sledijo tudi ostali. Izjemno aktivna je v izvršnem odboru, skratka, je oseba velikih dejanj, povezovanj in razdajanja za skupno dobro. Vedno pripravljena, pozitivna in dobrovoljna.
Letos so to priznanje podelili še Karlu Meierju.
Karel Maier je vzoren član društva že vse od začetka, od leta 2017. Z njegovim resnim pristopom in pripravljenosti delati dobro za kraj in ga promovirati širše jim je uspelo s tremi člani na začetku, da društvo danes šteje skoraj 100 članov. Aktivno sodeluje pri vseh društvenih dogodkih; naj bo to pri kuharski sekciji ali pohodniški, ki jo vodi tudi sam. Pri vseh prireditvah je vedno prisoten, zelo aktiven tudi v upravnem odboru društva in vzgled mladim, ki si jih društvo želi pridobiti.
Štajerska turistična zveza je potrdila še podelitev priznanj v pisni obliki z bronastim znakom ŠTZ 2 članicama društva Sonji Šajher in Veri Lešer. Podelitev bodo opravili, ko bodo to nadaljevale razmere.
Vera Lešer je bila med prvimi člani, ko so po večletnem zatišju z izjemnimi napori turistično društvo ponovno postavili na noge. Prav tako se Vera izjemno trudi, da je v društvo vedno več članov in se tudi sama aktivno udeležuje vseh prireditev. Je zelo aktivna pri urejanju okolja pod okriljem društvene zeliščarske sekcije v cvetlično zeliščnem parku pred medgeneracijskim centrom, pravzaprav tam nikoli ne manjka. Predvsem pa si ne morejo predstavljati nobene prireditve brez njenih čudovitih in izvirnih aranžmajev, ki so balzam za oči in dušo ter vedno pritegnejo občudovanja vredne poglede in vzdihljaje. Pravzaprav ne pozna besedice ne, iz nemogočega naredi mogoče, člane društva večkrat razveseli tudi s svojimi kulinaričnimi dobrotami. Predvsem pa srčno in požrtvovalno skrbi za prepoznavnost društva in hkrati Šentilja izven lokalnega okvirja.
“Veseli smo, da se v društvo vključuje tudi vedno več mladih in družin, kar nam je tudi cilj, da bomo lahko delo uspešno peljali dalje. Vsa priznanja, ki so bila podeljena in še bodo, so več kot zaslužena, predvsem pa plod izjemne aktivnosti naših članov, saj to opravljajo kot prostovoljci, popolnoma brezplačno, in tako skrbijo za promocijo našega kraja in vse aktivnosti, ki jih izvajamo skozi vse leto,” pove naša sogovornica.
Kljub epidemiji so uspeli izvesti veliko dogodkov
“Letos smo kljub pandemiji izvedli veliko dogodkov, seveda varno in mejah omejitve ter po navodilih NIJZ. Kadar pa to ni bilo mogoče, pa smo delovali tudi virtualno. Želimo si čimprej vrniti se v stare tirnice. Sicer pa želimo popisati še veliko listov z dobrimi deli, predvsem pa vzgajati mlade, ki bodo prenašali slogan Turizem smo ljudje v svet. Žal nam je, da ob dnevu prijaznosti,13. novembru, nismo mogli izpeljati projekta tako, kot smo si to zamislili, in marsikomu polepšati dan ter narisati nasmešek na obraz s kamenčki prijaznosti. Saj smo namreč v nedavni delavnici pod naslovom Pobarvajmo dan ogromno navadnih kamnov spremenili v kamenčke prijaznosti.”