Vlada Republike Slovenije ter Občine Zreče, Vitanje, Mislinja, Lovrenc na Pohorju, Ruše in Slovenska Bistrica so po večletnih prizadevanjih ustanovile Regijski park Pohorje. Strokovne podlage je pripravil Zavod RS za varstvo narave. Na Sv. Treh Kraljih na Pohorju je včeraj potekala slovesnost ob ustanovi Regijskega parka Pohorje in odprtju Interpretacijskega centra Trije kralji.

Na slovesnosti so s pozdravnimi nagovori sodelovali dr. Ivan Žagar, župan Občine Slovenska Bistrica, mag. Hrvoje Teo Oršanič, direktor Zavoda RS za varstvo narave, in mag. Miran Gajšek, državni sekretar Ministrstva RS za naravne vire in prostor. Simona Kaligarič, vodja Mariborske enote Zavoda RS za varstvo narave, je predstavila pot od prve pobude do zavarovanja Pohorja, mag. Suzana Zupanc Hrastar, vodja Sektorja za naravne vrednote in zavarovana območja Ministrstva RS za naravne vire in prostor, je predstavila namene in cilje zavarovanja Regijskega parka Pohorje, Andrej Grmovšek, Zavod RS za varstvo narave, pa upravljanje Regijskega parka Pohorje. Mag. Peter Zajc, RRA Koroška, je predstavil aktivnosti projekta Pohorka, v sklopu katerega je bil opremljen, mag. Mojca Bedjanič, Zavod RS za varstvo narave, pa Interpretacijski center Trije kralji.

V kulturnem programu sta nastopila učenca OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica, podružnica Zgornja Ložnica, Anžej Evgen Brence in Filip Rožan. Predstavil se je tudi turistični podmladek 2. Osnovne šole Slov. Bistrica, z nalogo Hura za buče.

O Regijskem parku Pohorje

Prva prizadevanja za zavarovanje dela Pohorja sicer segajo več kot sto let v preteklost in prvo območje je bilo zavarovano leta 1967 (50 hektarov gozdnega rezervata ob Lobnici), največ območij pa je bilo zavarovanih v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bilo z občinskimi odloki zavarovanih več gozdnih rezervatov in barjanskih površin. Leta 2017 so župani šestih pohorskih občin podali pobudo za zavarovanje Pohorja. Zavod Republike Slovenije za varstvo narave je pripravil strokovne podlage za zavarovanje in začele so se aktivnosti za ustanovitev regijskega parka. Vsebine akta o zavarovanju so bile tekom postopka aktivno usklajevane s številnimi deležniki v prostoru in ministrstvi, opravljena je bila dvomesečna javna predstavitev, na vse prejete pobude in predloge sprememb so bila pripravljena pisna stališča, poslana tudi občinam, ki so bile tako v postopke ves čas vključene.

[[image_1_article_66454]]

Park obsega ovršni del Pohorja, pretežno nad 1200 m, v velikosti 52 kvadratnih kilometrov v občinah ustanoviteljicah in vključuje naravovarstveno najpomembnejša območja Pohorja, to so pohorske planje, barja, jezerca, vodotoki in seveda ohranjeni gozdovi. Park ne zajema območij smučarskih centrov in turističnih nastanitev.

[[image_2_article_66454]]

Regijski park Pohorje predstavlja priložnost za okrepljeno sodelovanje javnih služb različnih sektorjev z občinami in lokalnim prebivalstvom in hkrati izboljševanje ravnotežja med varstvom narave in ekonomskim razvojem, povečanje podjetniških priložnosti, ki izhajajo iz potencialov ohranjene narave in pomenijo dvig kakovosti bivanja za domačine in prebivalce na širšem območju parka.

Naravno podobo Pohorja bomo ohranili za prihodnje rodove, saj bodo na tem območju dovoljene le dejavnosti in posegi, ki bodo ohranjali krajino in pomembne življenjske prostore rastlin in živali.

Naravo na Pohorju so s sonaravno rabo ohranili vestni kmetje in gozdarji, zato se v regijskem parku gospodarjenje s kmetijskimi površinami in z gozdom ne bo spremenilo. Gozd se bo ohranjal in gospodaril z gozdnogospodarskimi načrti, dodatnih omejitev ne bo. Le-te se nanašajo na nove gradnje in izvajanje dejavnosti, ki v park ne sodijo (vožnja z motornimi vozili izven dovoljenih cest in za to določenih območij).

Upravljavec Regijskega parka Pohorje bo Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, ki bo pri izvajanju upravljavskih nalog sodeloval z občinami ustanoviteljicami in njihovimi razvojnimi institucijami. Skupaj bodo izvajali aktivnosti varstva narave, skrbeli za povezanost različnih deležnikov in za z naravo skladen razvoj. Naloge upravljavca bodo osveščanje obiskovalcev o ohranjanju narave Pohorja in čim manj motečem obisku območja ter učinkovitejši nadzor nad nedovoljenimi posegi in dejavnostmi. Namen ustanoviteljev in upravljavca je tudi lažje in kvalitetnejše pridobivanje evropskih in drugih sredstev namenjenih ohranjanju in razvoju zavarovanih območij.

[[image_3_article_66454]]

Interpretacijski center Trije kralji

V sklopu kohezijskega projekta Pohorka, katerega projektni partner je bil tudi RIC Slovenska Bistrica, je bila na Pohorju na več lokacijah vzpostavljena in opremljena infrastruktura za sodobno in kvalitetno interpretacijo narave območja Natura 2000 Pohorje. Novo odprt Intrepretacijski center Trije kralji pa bo služil tudi kot ena od vstopnih točk Regijskega parka Pohorje.