Potem ko smo pretekli teden poročali, da so zaradi visokih položnic za ogrevanje v Trbovljah občani napovedali protest, saj v zadnjih mesecih plačujejo neverjetne zneske za ogrevanje. Tudi v Mariboru je sicer eno izmed najdražjih daljinskih ogrevanj, nedavno pa so iz Energetike Maribor sporočili, da se bodo cene še zvišale.
Kljub temu, da podražitve skrbijo odjemnike energije, na Energetiki uvodoma pojasnjujejo, da je bil “Maribor v lanskem letu med sistemi daljinskega ogrevanja cenovno povsem konkurenčen, letos pa je kljub pereči energetski situaciji med mesti z enakim proizvodnim virom toplote (zemeljskim plinom) drugi najcenejši“.
Glavni razlog za podražitve je višja nabavna cena plina
Energetika Maribor je v sodelovanju z Javnim holdingom Maribor pripravila spletno mesto, kjer so predstavljene vse znane okoliščine podražitve cene ogrevanja. Na omenjenem portalu lahko odjemalci toplote iz sistema daljinskega ogrevanja v Mestni občini Maribor(MOM) na podlagi decembrske porabe opravijo informativni izračun svojega stroška za januarsko obračunsko obdobje. Med drugim so v informacijskem središču podani odgovori na najpogostejša vprašanja, primerjava cen z drugimi slovenskimi mesti in predstavitev ključnih projektov za dosego večje neodvisnosti od cen zemeljskega plina na mednarodnih trgih.
Do spletnega mesta lahko odjemalci Energetike Maribor dostopajo na povezavi, kjer je na voljo tudi 10 praktičnih nasvetov za učinkovito rabo toplotne energije.
Glavni razlog za podražitev variabilnega dela cene toplote je višja nabavna cena zemeljskega plina kot vhodnega energenta, razlagajo. “V primerjavi z letom 2022, ko je bila nabavna cena zemeljskega plina 20,49 EUR/MWh, se je ta z letom 2023 povišala za 5-krat na 106,03 EUR/MWh (januar 2023; cena brez dajatev, omrežnine in DDV). Prav tako sta se glede na leto 2022 povišali nabavna cena električne energije (VT za 2,74-krat; MT za 2,36-krat) in cena emisijskih kuponov (1,43-krat),” dodajajo na Energetiki Maribor.
Cena toplote se lahko v določenih primerih poviša
Cena toplote se lahko poviša v primeru, če bodo cene zemeljskega plina na borzah ostale nespremenjene (ali se celo povišale), ob tem pa se bo cena električne energije znižala pod pričakovane vrednosti. “To bi namreč pomenilo, da bi bila proizvodnja toplote dražja, prihodki od prodaje električne energije, s katerimi se sicer blaži ceno toplote, pa bistveno nižji,” povedo na Energetiki Maribor.
V mariborski občini je zemeljski plin glavni vhodni energent za proizvodnjo toplote v sistemu daljinskega ogrevanja, končna cena za uporabnike pa je odvisna še od drugih dejavnikov. “Variabilni del cene na podlagi parametrov vhodnih elementov na posebnem obrazcu izračuna Energetika Maribor, kasneje pa ceno potrdi Agencija za energijo,” dodajajo.
V strukturi variabilne cene toplote za januar 2023 so deleži sledeči:
zemeljski plin: 62,18 %
električna energija: 4,14 %
tehnološka voda: 0,16 %
emisijski kuponi: 3,08 %
nabavljena toplota od reguliranega proizvajalca Moja energija, d. o. o.: 14,73 %
nabavljena toplota od reguliranega proizvajalca Energija in okolje, d. o. o.: 15,71 %
Ob vsem navedenem se seveda poraja vprašanje, ali nameravajo v podjetju pripraviti tudi ukrepe, ki bi ublažili prihajajočo situacijo zaradi napovedanih podražitev. “Kratkoročne učinke pri blažitvi cene toplote bi lahko prinesle višje prodajne cene električne energije, saj bi prihodke iz tega naslova lahko prelili v nižjo ceno toplote. Vse to pa bo odvisno od cen električne energije na trgih in tudi vremenskih vplivov,” svarijo v podjetju.
Energetika Maribor ima izdelan Akcijski načrt trajnostne oskrbe mesta Maribor s toploto, ki vključuje projekte visokotemperaturne toplotne črpalke Pristan, sončne elektrarne na javnih objektih, kotel na lesno biomaso in napravo za energetsko izrabo odpadkov. S temi projekti bi sistem daljinskega ogrevanja v MOM postal manj odvisen od geopolitičnih in drugih zunanjih vplivov (rast cen zemeljskega plina na mednarodnih trgih).