Kot kaže mariborski zdravstveni dom ukinja centralni sprejem na pediatriji. Po poročanju Večera je ta poteza razburila številne starše, ki menijo, da gre za učinkoviti sistem, ki je dostopen tudi v nujnih primerih. Tudi sestre na centralnem prejemu so vedno poskrbele za to, da so bolni otroci čim prej prišli do zdravnika in oskrbe.
Osebje so prerazporedili
Na zdravstvenem domu so za Večer pojasnili, da gre za prerazporeditev kadra in da dispanzerji za otroke delujejo na dveh lokacijah.
“V enoti Center smo do sedaj imeli delo organizirano na način, da so bile kartotečne omare v skupnem prostoru, ki smo ga imenovali centralni sprejem, od koder so se kartoteke fizično prenašale v ambulante, razporejene v prvem in drugem nadstropju. Centralni sprejem pa je star izraz iz časov, ko še ni bilo izbranih osebnih zdravnikov in smo v tem prostoru sprejemali in razporejali paciente, ki so prihajali v našo ustanovo. Z uvedbo izbranih osebnih zdravnikov je ta prostor že pred desetletji izgubil funkcijo, saj se pacienti po pravilih morajo naročati pri svojem izbranem zdravniku,” je za časnik pojasnila vodja dispanzerja za otroke Katarina Koražija Krajšek.
Prerazporedili pa niso le osebja, ampak tudi zdravniške kartone, in sicer v prostore izbranih osebnih zdravnikov.
Kaj pa če otrok zboli, ko pediater ni na voljo?
Do spremembe pa je prišlo tudi pri urnikih pediatrov, in sicer, “da so zdaj dostopni vsak delovni dan v tednu, vendar po dva dni za bolne otroke samo za tri ure”. Vse preostalo je preventiva, piše časnik.
“V primeru nujne zadeve, ki ne more počakati, se lahko oglasijo v takrat delujoči ambulanti, kjer bo za otroka vedno poskrbljeno. Vsak dan od 20. do 23. ure pa je na razpolago dežurna ambulanta,” je pojasnila Koražija Krajšek. Je pa še opozorila, da pediatrične ambulante niso “nadomestna služba ali dežurna služba za paciente, ki imajo izbranega pediatra v drugih zdravstvenih domovih, ali za paciente, ki imajo izbranega zasebnega pediatra”.