Mariborski mestni svetniki so danes v prvi obravnavi sprejeli spremembo občinskega podrobnega prostorskega načrta, po kateri bodo lahko na območju ob Šarhovi in Kamenškovi ulici v mestni četrti Studenci poleg novih stanovanjskih objektov oziroma nove stanovanjske soseske Pod Pekrsko gorco zgradili vrtec.

Vrtec se načrtuje kot 6-oddelčna enota vrtca Studenci Maribor, ki bi zagotavljal kapacitete za okoli 132 otrok. Obsegal bi tudi proste zelene površine, namenjene igrišču z otroškimi igrali ter zasajene z drevesi in grmovnicami.

“Spreminja se prostorski načrt, ki je bil sprejet v letu 2009, in sicer tako, da se namesto takrat načrtovanega trgovsko-poslovnega objekta načrtuje vrtec, saj je zaradi gradnje novih stanovanjskih sosesk na območju izkazana potreba po novih kapacitetah,” so povedali na Mestni občini Maribor.

Energetsko bodo sanirali 12 javnih objektov

Mestni svet se je seznanil s študijo upravičenosti podelitve koncesije za izvedbo projekta energetske sanacije javnih objektov v lasti mariborske občine – operacija 2021 ter sprejel odlok o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov rabe energije z namenom energetske sanacije objektov v lasti občine.

Gre za sanacijo 12 javnih objektov v lasti občine: 7 osnovnih šol, 4 vrtce in Dom Antona Skale. Investicija je vredna več kot 4 milijone evrov, podeljena bo 15-letna koncesija oziroma javno-zasebno partnerstvo.

Mestne svetnike je sicer zanimalo, zakaj projekt ne vključuje izvedbe prezračevanja, ki je spričo epidemije velikega pomena. Direktorica agencije Vlasta Krmelj je pojasnila, da bi to zahtevalo drug model izvedbe, predvsem pa dodatna finančna sredstva.

Nekateri mestni svetniki so menili, da bi se takšnih projektov morala lotevati občina sama, namesto da prihranke prepušča zasebniku. “Glede na trenutne razmere v energetskem sektorju in na področju javnega zdravja je ključno, da ima javni segment absolutno roko nad tem, v kakšnem okolju preživijo večino časa naši otroci,” je po poročanju STA dejal Primož Juhart iz Liste za pravičnost in razvoj (LPR).

Damir Orehovec iz SMC pa je menil, da se s predlaganim modelom hitreje pride do sanacij, kot če občina prevzame vso finančno breme. “Potrebe po investicijskem vzdrževanju v šolstvu so zelo velike. Na ta način lahko v kratkem času uredimo marsikaj,” je dejal. “Ker občina nima v proračunu toliko finančnih sredstev, kot bi jih morala imeti, podpiram javno zasebno partnerstvo. Druge občine že imajo dobre izkušnje s tem,” je dodala mestna svetnica iz liste z njenim imenom Melita Petelin.

O spremembi voznega reda bo odločal župan

Mestni svet je med drugim po skrajšanem postopku sprejel tudi odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o načinu izvajanja gospodarske javne službe linijski prevoz v mestnem prometu in odlok o dopolnitvi odloka o ustanovitvi Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu v mariborski občini.

S spremembo odloka o načinu izvajanja gospodarske javne službe linijskega prevoza v mestnem prometu so med drugim uvedli, da o spremembi voznega reda obveznih linij odloča župan. Ob tem je beseda nanesla na načrtovano vzpostavitev avtobusnega vozlišča na Trgu revolucije. “Želja je, da bi razbremenili določene ceste in povečali frekvenco prihodov avtobusov, da bi tako naredili mestni avtobusni promet privlačnejši. To pomeni pet namesto deset minut čakanja,” je povedal župan Saša Arsenovič.

Mestni svetniki so potrdili še ustanovitev javnega podjetja Nigrad, d. o. o., in odlok o preoblikovanju Pogrebnega podjetja Maribor, d. d., v Pogrebno podjetje Maribor, javno podjetje, d. o. o.