Danes se začenja novo študijsko leto, ki bo, kot kaže drugo leto zapored prilagojeno epidemiološki situaciji. Kot so nam sporočili z Univerze v Mariboru (UM) potekajo priprave na študijsko leto 2021/2022 na drugačen način kot preteklo leto, saj imajo na razpolago več spoznanj glede širjenja nalezljive bolezni in za področje terciarnega izobraževanja velja pogoj PCT.

Univerza se s pristojnim ministrstvom še dogovarja, kako bo potekalo preverjanje pogoja PCT.

Predavanja bodo potekala v živo

Razen v primeru popolnega zaprtja države, bo izvedba študijskega procesa v prihajajočem študijskem letu potekala v živo. “Vodstva članic Univerze v Mariboru bodo imela v primeru poslabšanja epidemiološke slike in v primeru sprejema interventnih ukrepov Vlade RS pristojnost spreminjati pedagoški proces na način, kot bo za posamezno članico v skladu z materialnimi pogoji in specifikami izvedbe študijskih programov, ki se na njej izvajajo, mogoče,” so nam pojasnili na UM.

Pedagoški proces bo tako potekal v prostorih visokošolskih zavodov v skladu z izpolnjevanjem pogoja PCT, razen za vse tiste udeležence terciarnega izobraževanja, ki sodijo med ranljive skupine. Zanje bo izvedba pedagoškega procesa izvedena v dogovoru z visokošolskim učiteljem. Pri tem na univerzi opozarjajo, da neizpolnjevanje pogoja PCT ne sodi med izjeme za takšen način dela.

Potrebna bodo dokazila, možno tudi testiranje

V skladu z odlokom Vlade RS morajo pogoj PCT izpolnjevati vsi, ki vstopajo v prostore visokošolskih zavodov, torej tudi študentje UM.

Pogoj PCT je izpolnjen, če osebe razpolagajo z enim od spodaj navedenih dokazil, in sicer:

  • z dokazilom o negativnem rezultatu testa PCR, ki ni starejši od 72 ur ali testa HAG, ki ni starejši od 48 ur;
  • z digitalnim COVID potrdilom EU v digitalni ali papirnati obliki, opremljenim s kodo QR;
  • z digitalnim COVID potrdilom tretje države v digitalni ali papirnati obliki, opremljenim s kodo QR, ki vsebuje vsaj enake podatke kot EU DCP in ga je pristojni zdravstveni organ tretje države izdal v angleškem jeziku;
  • z dokazilom o cepljenju zoper COVID-19, s katerim izkazujejo, da so prejele: drugi odmerek cepiva Comirnaty proizvajalca Biontech/Pfizer, cepiva Spikevax proizvajalca Moderna, cepiva Sputnik V proizvajalca Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology, cepiva CoronaVac proizvajalca Sinovac Biotech, cepiva COVID-19 Vaccine proizvajalca Sinopharm, cepiva Vaxzevria proizvajalca AstraZeneca ali cepiva Covishield proizvajalca Serum Institute of India/AstraZeneca oziroma kombinacijo dveh cepiv. Odmerek cepiva COVID-19 Vaccine Janssen proizvajalca Johnson in Johnson/Janssen-Cilag;
  • z dokazilom o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni, razen če zdravnik presodi drugače, vendar ni starejši od 180 dni;
  • z dokazilom o prebolevnosti iz prejšnje točke in dokazilom o cepljenju s katerim dokazujejo, da so bile v obdobju, ki ni daljše od 180 dni od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma od začetka simptomov, cepljene z enim odmerkom cepiva.

Za študente, ki ne izpolnjujejo enega izmed zgoraj navedenih pogojev, se šteje, da izpolnjujejo pogoj PCT, če se presejalno testirajo s testom HAG za samotestiranje v prostorih visokošolskega zavoda.

Zaenkrat ni načrta za najem dodatnih prostorov za predavanja

Organizacija pedagoškega procesa je odvisna od vsake posamezne članice. Kot so nam pojasnili na univerzi ob zagotavljanju pogoja PCT prostorski pogoji v fakultetah ne predstavljajo posebne težave, saj se v tem trenutku od udeležencev pedagoškega procesa ne zahteva razdalja. To pomeni, da se na fakultetah ne srečujejo več s prostorsko stisko, ki je nastala z omejitvijo števila udeležencev pedagoškega procesa v posameznem prostoru fakultete. “Najbrž bo omejitev v primeru zaostrovanja epidemiološke slike znova potrebna, a bomo imeli o morebitnem najemu drugih prostorov več informacij šele takrat,” dodajajo. Sicer si na UM želijo, da bo študijski proces potekal čim bolj nemoteno.