Društvo Hiša je v sodelovanju s srednjimi šolami in fakultetami v četrtek in petek pripravilo dneve odprtih vrat, na katerih so se spomnili na nekoč bogato tekstilno industrijo v mestu. V okviru dvodnevnega programa, so se osnovnošolci, dijaki in študenti poklonili dediščini tekstilne industrije v mestu Maribor. Niti mesta je namreč del projekta Jugoslovanski Manchester, ki ga ustvarjata društvo Hiša! in Muzejem narodne osvoboditve Maribor, cilj pa je obuditi spomin na tekstilno industrijo v Mariboru, ki je bila nekoč ena najbolj razvitih v mestu in je zaposlovala kar 7000 ljudi.  V okviru projekta, pa se bo zvrstilo še obilo dogodkov, ki bodo tako ali drugače poskrbeli, da se obudi spomin na tekstilno industrijo Maribora.

Četrtek je bil namenjen osnovnošolcem in dijakom

Že včeraj, 19. januarja, so se osnovnošolci pod vodstvom Lucije Žitnik in Suzane Majnarić ter ob pomoči dijakov Srednje trgovske šole v okviru delavnic izdelovali svetila iz niti, recikliranega materiala, slikali so na kamne ter ustvarjali druge umetnine ter skozi njih spoznavali več o tekstilstvu in poklicih, ki so povezani z njim.

Danes so vrata odprle fakultete

Danes pa so svoja vrata v sklopu dneva odprtih vrat na široko odprle še Fakulteta za strojništvo, natančneje Katedra za tekstilne materiale in oblikovanje in pa Vvisoka šola za gostinstvo in turizem Maribor. Prva je svojim obiskovalcem v dveh delavnicah ponudila vse od kreativnega oblikovanja, ki je potekalo ob ustvarjanju na krojaških lutkah, kjer so se učenci ob drapiranju in nastajanju volumnov poigravali tudi s svetlobo pa vse do polstenja volne, ročnega tkanja in tehnika zračne čipke. Spoznavali so še oblačila v virtualnem svetu in se poigrali s simulacijo prototipov tekstilnih izdelkov. Se je pa z razvojem tekstilne industrije se je začelo krepiti tudi poznavanje Maribora.

Avtor fotografije: društvoHiša

Maribor in njegova odlična lega mesta, ki je križišče dveh evropskih koridorjev in povezuje velika mesta kot so Trst, Dunaj, Zagreb, Beograd predstavlja pomembno gospodarsko stičišče, veliko pa je pri tem pripomogla tudi tekstilna industrija. Maribor je postajal vedno bolj prepoznaven in posledično se je začel razvijati tudi turizem. In ravno na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem skrbijo in izobražujejo nov kader, ki bo skrbel, da mesto ostane zanimivo za turiste in jim bo znalo ponuditi več, kot samo oddih ampak bodo turisti spoznali tudi našo bogato dediščino. VSTG je danes gostom ponudil ogled demonstracijskih učilnic, kulinarične delavnice, senzorične učilnice, demo hotelske sobe, mini gastronomsko ponudbo, predstavitev ekipe Wanted in demonstracijo in predstavitev velneške dejavnosti.