V lenarškem podjetju Lentherm bo 52 zaposlenih prihodnji ponedeljek začelo stavkati. Zamujajo zadnja plača in prispevki, za nastalo situacijo pa krivijo nekdanjega poslanca in lenarškega župana ter direktorja podjetja Ivana Vogrina.

Obljubljal je rešitev

Vogrina sta v podjetje, ki se je soočalo s težavami pri poslovanju, pripeljala nekdanja lastnika in ga kot direktor vodi od marca letos. Vmes je podjetje (lastniško) pristalo v rokah Damirja Jelenka. Kmalu pa je delavcem postalo jasno, da Vogrin podjetja ne bo rešil, kot je obljubljal, zato so mu v začetku avgusta onemogočili vstop. »Vendar kljub odločitvi nadzornega sveta, ki ga je razrešil, kljub delavcem, ki so mu zaprli vrata, še vedno vztraja na direktorskem mestu,« pravi sindikalist Martin Dular.

Podjetje je poslal v prisilko

Vogrina je nato nameravala razrešiti skupščina, a je lastnika prehitel in tri dni prej na sodišče vložil predlog za prisilno poravnavo in lastnik proti njemu zato ne more ukrepati. »Govoril je, da bo pripeljal strateškega vlagatelja, pa se do danes ni zgodilo nič. Govoril je, da bo pripeljal denar, pa se do danes ni zgodilo nič. Izplačal si je plačo, a ne 1 evro, ampak 10.000 evrov,« nadaljuje Dular.

Med rešitelji tudi Gašpar Gašpar Mišič

Medtem pa je lastnik Jelenko pisal Vogrinu, s katerim sta v začetku zgledno sodelovala, potem pa je zaradi neznanega razloga med njima počilo. »Nikogar ni bilo in ga ni, ki bi v družbo vložil 1 evro, bila so samo velika govoričenja, obljube, igrice, podtikanja, zavajanja. In to vse na račun družbe in zaposlenih,« piše Jelenko.

Iz zapisanega je možno tudi razbrati, da je bil Jelenko svoj delež pripravljen prodati nekdanjemu primorskemu poslancu Gašparju Gašparju Mišiču, ki pa je bil za delež pripravljen odšteti 1 evro. »Gre za oškodovanje podjetja z vajine strani in več kot očitno je, da z vsemi temi aktivnostmi, Ivan, ti dobro veš, da si ti ta, ki si družbo pripeljal do stečaja in nihče drug kot ti ni odgovoren, da družba danes nima pogojev za normalno poslovanje,« še piše Jelenko.

Zaposleni so ga ovadili

Zaradi vsega povedanega so delavci Vogrina in družbo Swisskaind, preko katere je bil Vogrin sprva zaposlen, ovadili. Iz ovadbe izhaja, da prisilna poravnava ni bila potrebna, kar da je potrdila tudi NovaKBM. Očitajo mu mobing nad zaposlenimi in neupravičeno prisvajanje denarja preko povračila različnih stroškov. Delavci so tako izračunali, da naj bi si Vogrin na takšen način protipravno pridobil okoli 17.000 evrov. Očitajo pa mu tudi, da je junija sam sebi podpisal pogodbo o zaposlitvi v Lenthermu, kar da je v nasprotju z zakonom.