Lepo vreme kar vabi k aktivnostim na prostem. Zato je pozna pomlad več kakor prava, da si na ramena oprtamo pohodni nahrbtnik in se podamo na izlet v naravo ali pa osvojimo vrhove. Pri tem velja paziti na dejavnosti prilagojeno opremo, saj potovalni nahrbtnik za pohod ne bo najboljša izbira, enako pa velja tudi za vse druge športe, med njimi tek in kolesarjenje.

Od nekdaj namreč drži, da je treba pri izbiri nahrbtnika za tek upoštevati ergonomsko obliko, težo, dostopnost in njegovo priročnost, pri izbiri nahrbtnika za kolesarjenje vrsto kolesarjenja ter pri izbiri pohodnega nahrbtnika dolžino hrbtišča, prostornino in način odpiranja.

Natanko zaradi tega se pohodni nahrbtnik v marsikateri lastnosti razlikuje od tekaškega, tekaški nahrbtnik pa je prav tako precej drugačen od kolesarskega.

Ne glede na izbrano dejavnost, je želeni nahrbtnik mogoče najti v spletni trgovini Vita ProShop, v okviru katere so prodajalci vedno pripravljeni priskočiti na pomoč in s svojim znanjem ter izkušnjami odpraviti vsako dilemo, pa naj gre za pohodni, tekaški ali kolesarski nahrbtnik. Da pa bi olajšali ne le izbiro, temveč tudi nameščanje predvsem pohodnega nahrbtnika, so pripravili nekaj nasvetov, ob upoštevanju katerih nam bodo pohodi odslej zagotovo v še večji užitek. Kljub temu, da so spodnji nasveti usmerjeni predvsem na pohodni nahrtbnik, podobno velja tudi za vse ostale športne nahrtbnike. 

Odpravite najpogostejši napaki pri nameščanju pohodnega nahrbtnika

Če je pohodni nahrbtnik nameščen previsoko, pomeni, da je dolžina hrbtišča predolga. Takrat se sidrne točke naramnic pretirano stikajo in oblazinjenje poteka tik pod pazduhami, kar lahko povzroči odrgnine na rokah in vratu, teža nahrbtnika pa se neprestano nagiba nazaj. Nasprotno naramnice, če je pohodni nahrbtnik nameščen prenizko in je torej hrbtišče prekratko, zlahka zdrsnejo z ramen ter onemogočajo udobje med nošnjo.

Obe težavi, tako previsoko kot prenizko namestitev pohodnega nahrbtnika, je možno preprečiti, in sicer z ustrezno prilagoditvijo naramnic ter izbiro oziroma nameščanjem optimalne dolžine hrbtišča, s čimer dosežemo razbremenitev vratnih mišic in večjo svobodo gibanja. Temu denimo veliko pozornosti namenja znamka Deuter, katere generalni zastopnik za Slovenijo je prav Vita ProShop.
Poleg širokega nabora različnih velikosti in prostornin ter več načinov odpiranja pohodnega nahrbtnika, Deuter nahrbtnike odlikujeta dve posebni liniji:

  • pohodni nahrbtnik za ženske (SL) s krajšim hrbtiščem, ožjimi naramnicami S oblike in konično oblikovanimi zaponkami
  • pohodni nahrbtnik za moške, višje od 185 cm (EL), s podaljšanim hrbtiščem

[[image_2_article_66475]]

Ob tem ima marsikateri Deuter nahrbtnik za prilagajanje dolžine hrbtišča vključen sistem VariQuick ali še enostavnejši sistem VariSlide.

  • VariQuick se upravlja tako, da sredinski Velcro trak sprostimo in ga izvlečemo, nato pa ga na izbrani dolžini hrbtišča povlečemo skozi štiri zanke v smeri navzgor ter ponovno zapremo.
  • Ko gre za sistem VariSlide, plastično zaponko na sredini hrbta le dvignemo in nato na želeno višino dvignemo oziroma spustimo še naramnice.

Pomembno je, da je dolžina hrbtišča prilagojena in skladna z dolžino hrbta ter da ta ustreza notranjemu okvirju pohodnega nahrbtnika. Vsekakor pa niti pravilno nastavljena dolžina hrbtišča ne bo pomagala, če stabilizacijski trakovi ne bodo prilagojeni telesu in, še manj, v kolikor pohodni nahrbtnik ne bo nameščen na način, da bi nas podpiral pri hoji.

Pohodni nahrbtnik zahteva prilagojeno namestitev stabilizacijskih trakov

Čeprav obstajajo določena pravila, med njimi to, da morajo biti stabilizacijski trakovi na pohodnem nahrbtniku nameščeni pod kotom 30 ali 45°, so nastavitve v precejšnji meri odvisne od zahtevnosti in dolžine posameznega pohoda. Kljub temu velja, da so prav stabilizacijski trakovi tisti, ki težo prenašajo z ramen na boke in obratno, kar je v primeru daljših pohodov, kjer je razbremenitev tako boka kot ramen od časa do časa potrebna, prav nujno.

Pri namestitvi stabilizacijskih trakov tako velja slediti stopnji obremenitve v pogledu prostornine in teže, ki jo na pohodu doseže pohodni nahrbtnik, ter dolžini hoje. Pri krajših pohodih in nizkemu bremenu je namreč najpomembneje, da pohodni nahrbtnik ne glede na gibanje ostane v istem položaju, povsem enako pa velja za zahtevnejše terene, na katerih je nadzor nad težo ključen pri zagotavljanju varnosti.

V primerjavi z njimi večja prostornina in manj zahtevni tereni ob nekoliko ohlapnejši namestitvi stabilizacijskih trakov omogočajo boljši pretok zraka in s tem večjo svobodo gibanja.

[[image_1_article_66475]]
 
Slednja je na splošno odvisna tudi od velikosti samega pohodnega nahrbtnika, pri čemer je priporočljivo upoštevati, da za enodnevne pohode zadostuje pohodni nahrbtnik prostornine do 29 l, za pohode, občasno daljše od enega samega dneva pohodni nahrbtnik prostornine med 30 in 49 l ter za večdnevne, daljše trekinge pohodni nahrbtnik prostornine nad 30 l.

Poleg velikosti je treba pozornost nameniti velikosti izvedbe nahrbtnika, zato je dobro pred nakupom izmeriti dolžino hrbta. Upošteva se dolžina med najvišjim vretencem (C7), tistim, ki se pri sklanjanju izboči, in mestom tik nad zadnjico.

  • Če dolžina hrbta znaša med 40 in 50 cm, je prava izbira S pohodni nahrbtnik.
  • Hrbet, dolg med 45 in 55 cm, zahteva M pohodni nahrbtnik.
  • V kolikor dolžina hrbta meri med 50 in 60 cm, velja poseči po L pohodnem nahrbtniku.

Pri vsem tem seveda velja upoštevati še dodatne možnosti (pohodni nahrbtnik oznake SL za ženske, pohodni nahrbtnik oznake EL za visoke moške), ki jih pohodnikom ponuja znamka Deuter.

Kako pravilno napolniti in nositi pohodni nahrbtnik?

Bolj natančno kot upoštevamo navodila za optimalno izbiro sebi prilagojenega pohodnega nahrbtnika, več udobja in veselja nam bo prineslo pohodništvo.

A prava izbira nahrbtnika nošnje bremena kljub vsemu ne bo olajšala, če bomo pohodni nahrbtnik napolnili brez premisleka o tem, katero mesto je za katero stvar najprimernejše, kot tudi, v kolikor večji del teže (70 %) ne bomo nosili na bokih, temveč na ramenih, kjer naj bi se nosilo do največ 30 % teže.

Pri polnjenju nahrbtnika zato najtežje reči namestimo čim bližje hrbtu in na vrh pohodnega nahrbtnika (v t.i. kapo), medtem ko lažje vstavimo na dno in na zunanjo stran pohodnega nahrbtnika. Zatem je čas za optimalno namestitev tega, pri čemer moramo upoštevati spodnja navodila in že poprej predstavljene morebitne posebnosti (zahtevnost, dolžina pohoda itn.), ki lahko vplivajo na namestitev.

[[image_3_article_66475]]

#korak št. 1: Razrahljajmo naramnice in trakove, da je nošnja pohodnega nahrbtnika kar se da ohlapna.

#korak št. 2: Namestimo bočni pas, ki naj prekriva vrh kolkov, saj bo sicer omejeval gibanje bokov (če bo pohodni nahrbtnik nameščen previsoko) ali stegen (če bo pohodni nahrbtnik nameščen prenizko). Šele nato pas tudi pritrdimo.

#korak št. 3: Nastavimo ramenske pasove (naramnice), a jih ne zategnimo pretirano, ker morajo večinski del teže vendar nositi boki.

#korak št. 4: Preverimo položaj pohodnega nahrbtnika in pri tem pazimo, da se pritrdilne točke naramnic nahajajo med lopaticami, kajti ramensko oblazinjenje le takrat prekrije ramena.

#korak št. 5: Prilagodimo prsni trak in zapnimo zaponko ter pri tem pazimo, da ne omejimo dihanja.

#korak št. 6: Zategnimo stabilizacijske trakove in s tem breme prenesimo bližje hrbtu ter obenem poskrbimo za nadzor nad bremenom.

Navdušenci nad športnimi dejavnostmi, ki skrbijo za kakovost opreme v spletni trgovini Vita ProShop, zagotavljajo, da bo ob upoštevanju predstavljenih korakov in v tem članku podanih nasvetov nošnja pohodnega nahrbtnika kar najmanj obremenilna.

Podobno je z drugimi športnimi aktivnostmi, ki zahtevajo uporabo nahrbtnika, le da ima vsak šport druge zakonitosti, na katere prodajalci radi opozorijo, saj spletna trgovina Vita ProShop ponuja različne modele pohodnih nahrbtnikov, tekaških nahrbtnikov, kolesarskih nahrbtnikov, potovalnih nahrbtnikov in celo otroških nahrbtnikov znamk Deuter, Raidlight ter Fischer.