V  času letnih dopustov se je dobro spomniti na pomen počitka po delu, pri katerem obnovimo vire energije za nadaljnje spoprijemanje s stresnimi situacijami. Zaposleni poleg obremenitev zaradi dela samega, doživijo tudi številne situacije, ki lahko načenjajo duševno zdravje. Težavne stranke, konflikti med sodelavci, slaba komunikacija z vodji, nereden delovni čas se lahko ob svoji pogosti prisotnosti odražajo v obliki duševnih stisk. Tovrstne dejavnike, ki vplivajo na duševno zdravje zaposlenih imenujemo psihosocialni dejavniki tveganja in jih lahko delodajalec obvladuje z ukrepi na področju promocije duševnega zdravja na delovnem mestu.

Z namenom izboljšanja duševnega zdravja zaposlenih, zlasti starejših, poteka tudi projekt »Celovita psihosocialna podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile (NAPREJ) – Zdravo in aktivno v prihodnost!« ki bo trajal vse do leta 2021. V okviru projekta bo razvit Program celovite podpore podjetjem za obvladovanje in preprečevanje psihosocialnih dejavnikov tveganj (Program PSDT), v  katerega je vključenih približno 11.000 zaposlenih iz podjetij s sedežem v Kohezijski regiji Vzhodna Slovenija. Celovitost pristopa k obvladovanju psihosocialnih dejavnikov tveganja pa zajema skrb za duševno zdravje tako na strani delodajalca, kot zaposlenega. Delodajalec si lahko prizadeva za izboljšanje duševnega zdravja zaposlenih na način, da omogoča delo v spodbudnem, urejenem in podpornem delovnem okolju, vendar je posameznik v prvi vrsti za svoje zdravje odgovoren sam.

Zakaj je pomembno počivati po delu?

Eden izmed načinov ohranjanja in krepitve duševnega zdravja je zadosten počitek po delu, ter da si namenimo čas za obogatitev življenja z izkušnjami tudi izven delovnega okolja. Raziskave so pokazale, da se pri daljšem odlašanju s počitkom po delu lahko pojavijo izčrpanost, visok krvni tlak, motnje v mišičnem in skeletnem delovanju, sladkorna bolezen, motnje spanja in celo izgorelost. Strokovnjaki prav tako napovedujejo pričakovano krajšo življenjsko dobo oseb, ki kronično doživljajo stres.

Kako dobro počivati?

Pri odločanju o načinih sprostitve po delu je ključno dobro poznati lastne navade, telesno počutje, duševno zdravje, čustva in misli. Pomembno je, kakšna vrsta počitka po delu ustreza vsakemu posamezniku, saj smo si po delovanju različni in kar eni osebi predstavlja počitek, lahko drugi osebi povzroča stres. Pomembno je, da počitek po delu nastopi sproti, saj tako preprečimo, da bi se napor nalagal in privedel do skrajnih oblik izčrpanosti. Več o tem kakšne oblike počitka priporočajo strokovnjaki ter druge koristne vsebine s področja ohranjanja in krepitve duševnega zdravja zaposlenih na delovnem mestu, lahko najdete na spletni strani projekta NAPREJ (www.naprej.eu).